TIDLIGERE ARRANGEMENTER

2017--------------------------------------------

d. 24. juni
It is happening præsenterer
Gianluca Elia (IT)
Piotr Bukowski (PL)
Nacho Cordoba (ES)
Kuba Zio?ek (PL)
Hubert Zemler (PL)
Tobias Pfeil (NO)
Søren Høi (DK)
Tomo Jacobson (PL)
Rasmus Svale Kjærgård Lund (DK)
Szymon Pimpon G?siorek (PL)
Jonatan Uranes (NO)
Zola Mennenöh (DE)
Emil Palme (DK)
Taus Bregnhøj Olesen (DK)

d. 23. juni
Resonans præsenterer

tobias sejersdahl
she dives

d. 22. juni
Mayhem præsenterer
Nonlocal Society
Sigtryggur Berg Sigmarsson
Kristin Anna Valtýsdóttir

d. 21. juni
Cultpump præsenterer
No Balls (se)
Timeless Reality

d. 10 juni
Mayhem præsenterer
MSHR
Vid Edda
TRK

d. 6. juni
Virus bio præsenterer
Holy Mountain
Body Stress

d. 28. maj
Sonja præsenterer plade release
Jaleh Negari & Andreas Pallisgaard
Aske Zidore
Asger Hartvig
Sonja LaBianca

d. 25. maj
Mayhem præsenterer
Jooklo Zappa (I/USA)
Hiele/Martens (B)
Jonas Fredriksen

d. 18. maj
Lotte Anker præsenterer
Berlin-Cph #1
Sandtorv & Mofjell
Neumann, Anker, Beins, Nielsen
Kirstein & Lunds

d. 13. maj
FoEG præsenterer
Lau Nau (FI)
Ea Borre & Mikkel Pihl (DK)

d. 11. maj
Soundings #2
Shredded Nerve (US)
Gnawed (US)
Grin (US)
Ro (US/DK)

d. 9. maj
Moral Defeat præsenterer

TRAPDOOR TAPES vs. MORAL DEFEAT - Double label showcase
Armour Group (AUS)
Military Position (AUS)
Sortsyn
Body Stress
Svartvit (NL)

d. 5. maj
Slægt præsenterer "Domus Mysterium"
TAPHOS
HALSHUG
SLÆGT

d. 4. maj
Visage præsenterer
Yuki Kaneko(JP)
Naomi Motomura(JP)
Center

d. 2 maj
VIRUS BIO præsenterer
"Beyond The Valley Of The Dolls" - instruktør Russ Meyers
KROMOSOMFEJL

d. 29. maj
jesper præsenterer

gullo gullo
jesum christum
easy rider

d. 21. april
Jeppe Estrup præsenterer
Impromptu for Elektrisk Guitar (Solist: Jeppe Estrup)
Strygekvartet
Fantasistykke for Soloviolin (Solist: Kaya Kato Møller)
Værk for Kammerorkester (Dirigent: Jeppe Estrup)

d. 12. april
knife magazine præsenterer
scandinavian star
an gella
astrid sonne

d. 8. april
Bjarke præsenterer:
Conjunto Vacío showcase
Todesfuge
Titan Arch
Futura
Haraam
Grøn

d. 4. april
VIRUS BIO præsenterer
"Thriller: A Cruel Picture aka They Call Her One Eye" (1973)
Live koncert med ATO VARI - Drone/ambient/minimalisme
Plus "Lucifer Rising" (1972. Kenneth Anger

d. 30. marts - 1. april
Forgotten Friends præsenterer a grey, or maybe purple Safari
Guided tours fra H. C. Ørstedsparken til Mayhem

d. 24. marts
Skræp præsenterer festival 2017 del 3
FLITZER FIVE
IDO BUKLEMAN
GORM/LUNDS/JØRGENS
DISTORTION GIRLS

d. 22. marts
Petrola 80 præsenterer Real time, realy lyfe
etc
F/H
X-Zite
Eridu Kur

d. 18. marts
jesper præsenterer
Blot & Bod
Lesion
Afkald
Vaabnet

d. 17. marts
FAST FORWARD præsenterer PAN SHOWCASE
M.E.S.H.
HELM
PAN DAIJING
SKY H1
WHY BE
TROELS HASS
SUGAR

d. 16. marts
Bjarke præsenterer
Johan Carøe
Yungve
KAI OKE

d. 9. marts
Strange Sounds / Strange Visuals præsenterer del 4
Virus Bio viser kortfilmen:The Last Warrior (2010. 23 min)
Strange Sounds / Strange Visual
s

d. 4. marts
posh isolation & fast forward productions præsenterer
8 years of posh isolation
this is the invitation for saturday night
Damien Dubrovnik
The Empire Line
Rune Bagge
Schacke
Sugar
Mama Snake

d. 2. marts.
Moral Defeat præsenterer
Iron Sight
Body Stress
Sortlegeme

d. 24. feb.
Mycelium præsenterer Heksering #
1nger Christensen
Julia Kristeva
Mary Douglas
Elaine Scarry
Andre Masson
Georges Bataille

d. 16. feb.
Uraño præsenterer
Mother Uraño
Animal Horse
Valdemar Kragelund

d. 13. feb.
The Lake og A Minor Music præsenterer
Siavash Amini (IR)
9T Antiope (IR)

d. 12. feb.
Tigers mind præsenterer

Release: Tigers Mind- Paradiso Pudding Mix (JVTLAND)
tigers mind (niklas adam, thomas eiler, danielle dahl)
ole mofjell solo
film: barbara bohr

d. 11. feb.
Mayhem præsenterer
Arnaud Rivière (F)
Bertel & Diekmann
Johns Lunds

d. 7. feb.
Virus Bio præsenterer
Dragnet Girl" (1933. Yasujir? Ozu) med livemusik af Christian Rønn og Jakob Draminsky
Paul Verhoevens blodige middelalderdrama "Flesh+Blood


d. 4. feb.
Taus præsenterer
Kristian Tangvik & Rasmus Kjær
Shelton/Jacobson/Vestergaard
Greve/Peterson/Bregnhøj

d. 27. jan.
Another night of experimental electronics præsenterer

KYO
VANITY PRODUCTIONS
VANITY & VARG (SE)

d. 19. jan
Multiversal præsenterer North III Day II
Brute Force v.2
Noiz Liz Trio
Mi Ho / Baltacilar / Hyttel
Claus Poulsen Solo
Detblirværre
Tokar / Wong / Pultz-Melbye
10000V
HUH
Body Stress
M&M
BNSU
Knifeloop

d. 16. jan.
Moral Defeat præsenterer: Copenhagen Harsh Noise Assault #10
Leila Bordruil (USA)
Body Stress
Ymers Pizza
Stupor
Sugar

d. 14. jan.
Sensorisk Verden præsenterer
F1K (US)
RO (DE)
JONATHAN PYON
YDEGIRL

d. 11. jan.
Jvtlandt præsenterer
LIL & SOMA
CHRIS CUTLER
BARRY

2016---------------------------------------------

d. 28. dec.
MAYHEM NOISEFEST 2016

d. 27. dec.
What never came præsenterer
MINAIS B
EPHEMERAL VAULT (Anton Falck & Sarah Jonsson)
ANDREAS HØEGH

d. 21. dec.
Copenhagen Acid Puppies præsenterer

Boiler Quartet feat. Obernkarbi
Iree
Blind Man’s Band
The Turtleneck
Potassium Trash readings
& Visuals: Synsnerve (Anders Børup)

d. 19. dec.
Moral Defeat præsenterer
COPENHAGEN HARSH NOISE ASSAULT #9
Sortsyn
10000v
Body Stress
i/k

d. 17. dec.
Jesper præsenterer
BRODER
Urr
Gabestok

d. 16. dec.
Abstract Tits præsenterer
Quest Removal
Danielle Dahl
Anders Vestergaard
C.cell.

d. 6. dec.
Virus Bio præsenterer
SLÆGT
TAPHOS
+ filmfremvisning med intro af krigsguden

d. 2. dec.
Foul-Up præsenterer release party for Misantrops "Limerence"
Galaxian (live - debut i København)
Beastie Respond
LBVYNVK (live - officiel premiere)
Misantrop
Video installation af James Nunn

d. 30. nov.
Moral Defeat præsenterer
WINCE (USA - White Centipede Noise, Freak Animal)
DIE KOMBINATION (DE - Endangered Species)
MATERIAL GIRL
IRON SIGHT
STUPOR

d. 26. nov.
Zakarias præsenterer
standard living
in swell
tettix hexer
clipper

d. 25. nov.
Insula records præsenterer
Jesper Elving og Laura Toxværd
Lars Greve og Mads Forsby
Yes Deer
Spost

d. 19. nov.
Bjarke & Mayhem præsenterer
John Chantler & Johannes Lund
Claus Haxholm
Jon Dræby & Bjarke Rasmussen

d. 12. nov.
Bjarke og Mayhem præsenterer
JUNG AN TAGEN (AT -- Editions Mego)
ENSEMBLE ECONOMIQUE (US -- Denovali)
Michael Mørkholt (DK -- Lille Kommune)

d. 10. nov.
Pless og Rothstein præsenterer
CHEENA (New York, Sacred Bone)
Marching Church
Junta
Peter Bonneman & Magnus Knudsen (Gorilla Angreb og De Høje Hæle)

d. 4. nov.
Kristine og Sven præsenterer
Dynasti
50øre

d. 1 nov.
VIRUS BIO præsenterer
H.G. Lewis Tribute
Coplord concert

d. 30. okt.
Eget Værelse præsenterer
Jaleh Negari Arch Waves pladerelease
musik og performance af Andreas Pallisgaard, Sonja LaBianca, Felia Gram-Hansen, Karis Zidore, Stine Frandsen, Jonathan Aardestrup og Jaleh Negari.

d. 22. okt.
Smerz præsenterer
Smerz
Code walk
Sort støj

d. 18. okt.
Marcela præsenterer
OBREM (br/dk/it/no)
ft.
Marcela Lucatelli
Lars Greve
Felipe Zenicola
Ole Mofjell

d. 15. okt.
Ingen mennesker præsentere
r
Hand of dust
Vermin
+Speciel gæst

På jazzhouse!
d. 15. okt.
Mayhem & Jazzhouse præsenterer
Evol (es)
Guzo (us)
Bazuinschal (dk/be)
Ace & Duck (us
The Tenses (us)

d. 14. okt.
Mayhem & jazzhouse præsenterer

Johns Lunds & TR Kirstein
Mette Rasmussen
Vom Grill (be)
Smegma (us)

d. 13. okt.
Mayhem & Jazzhouse præsenterer

Lea Bertucci (us)
Danielle Dahl/ Daniel Lercher (no/at)
Smegma (us) feat. family underground

d. 7. okt
TEXAS LONGHORN & MAYHEM PRÆSENTERER
Star Fairy

d. 4. okt.
Virus Bio præsenterer
Challenge Of The Tiger (1980. Hong Kong/Italien)
LIVE: Krömösomfejl
Putney Swope (1969. USA)

d. 29. sept.
Mayhem præsenterer
JOHN DUNCAN
TR KIRSTEIN

d. 24. sept.
Into the lunar night & mayhem præsenterer
Samara Lubelski (us)

d. 22. sept.
jesper præsenterer
Sejr
BRODER
Lesion
Blot & Bod

d. 19. sept.
Moral Defeat præsenterer:
TERDJMAN (F)
STUPOR
I/K
SORTSYN
MATERIAL GIRL

d. 17. sept.
Anton præsenterer
Terry
Less Win
Planet-Y

d. 12. sept.
Mayhem & MultiSounds præsenterer
Carl Stone (US)
TR Kirstein
Jakob Draminsky Højmark

d. 11. sept.
Blodrøde Floder præsenterer
C. Cell
Minais B
Etc
Severin

d. 9. sept.
Mayhem præsenterer
C.Spencer Yeh
Andreas Führer
Johns Lunds

d. 6. september
VIRUS BIO præsenterer

Candy (1968. Frankrig/Italien/USA)
Jørgen Teller
Combat Shock (1984. USA)

d. 25. aug.
posh isolation & mayhem præsenterer
Helm
Age coin
Christian Stadsgaard

d. 12. aug.
kristtoffer præsenterer
Ezra J Teboul (US)

d. 10 juli
Sensorisk Verden præsenterer
Fresh back from the festival
RIDLER (DE/UK)
Andrea Green Novel
Lorenzo Tebano
Jeanne d'Arc
Jonathan Pyon

d. 29. juni - 2. juli
MAYHEM & ESCHO ROSKILDE FESTIVAL 2016 PROGRAM

d. 21. juni
anton præsenterer
Institute (US, sacred bones)
Lesion
Planet-Y
0%
Big Mess

d. 20. juni
Frederikke præsenterer
Alfarmania (SE)
Compile (USA)
Private Archive (USA)
51717 (USA)
Puce Mary (DK)

d. 18. juni
TRASH IS HAPPENING præsenterer
DETBLIRVÆRRE
Michael Ellis
Wood Organization
SÆNK
Rasmus + painter
Danielle Dahl
Magnus Bak

17. juni
Moral Defeat præsenterer
OUTSIDER TECHNO
Verhalten (USA, Modern Tapes)
Istrefi (Count 0)
Tårne Spirer (It Was Gnarled)
Sortlegeme (Moral Defeat)

d. 11. juni
Skræp Festival 2016 del 3 præsenterer
EDDA: Jakob Thorkild: Guitar/vokal, Bjørn Heebøll: Trommer
Tim Hodgkinson / Martin Klapper / P.O. Jørgens
KPTTM: Kristian Poulsen: Guitar, Toke Tietze Mortensen: Trommer
Kogekunst: Simon Mariegaard & Oskar Krusell

d. 10. juni
jonathan & mads præsenterer
First Flush
Collider
Brynje
Anders Boserup

d. 7. juni
Virus Bio præsenterer
Female Trouble (John Waters)
Balslev & Nielsen: Båndoptagerfeedback
Gates Of Heaven (Errol Morris)

d. 4. juni
Klaus Boss præsenterer
Mayhem plademesse

d. 4.juni
MAYHEM & CEJERO præsenterer
Aaron Dilloway
Cejero DJs

d. 1. juni
Fast Forward Produtions præsenterer
ANTWON
HARAAM
LOUIS PETRI
SARA SVANHOLM
VICTOR PALSBY
VERMIN
SUGAR

d. 29. maj
Moral Defeat præsenterer
Haraam
Sortsyn
Luca Sigurtà (I)
She Spread Sorrow (I)

d. 27. maj
Per præsenterer
Zagatiles
0%
Monoliths

d. 26. maj
Sensorisk Verden præsenterer
Vanitas Performance Fest
Stine Frandsen & Alexander Holm
Spost
Emma Tricard & Pierre Tandille (FR)
Kristoffer Rassted
Marc Philipp Gabriel
& Burkhard Körner (DE)
Ulla Eriksen
DJ Brevet

d. 23. maj
daniel præsenterer
Colin Potter (Nurse With Wound)
Goodiepal Orchester
Electrolux
I/K

d. 18. maj
Kulturo præsenterer nummer 41 STØJ
MORTEN SØNDERGAARD
F.E. DENNING
BODY STRESS
KASPER F. SKOV

d. 15. maj
Eftermiddagskoncert
symmetrisk skitse (computer)
op-/nedtoning og chirps (computer)
strygekvartet (4 strygere)

d. 14. maj
Mythic Sunship præstenterer
release af debut-LP'en "Ouroboros"
Mythic Sunship
Lars Greve & Mads Forsby
Broder

d. 13. maj
Værket præsenterer
VÆRKET
ARGOT
JEPPE ESTRUP

d. 11. maj
Moral Defeat præsenterer
COPENHAGEN HARSH NOISE ASSAULT #6
Colony / Sortlegeme
Iron Sight
Privacy Reserve
Cold Choice
Anatomiteatern (S)
Sick Llama (USA)

d. 7. maj
Eccyesis præsenterer
KAREN GWYER (US)
SOLID BLAKE - Apeiron Crew (UK) DJ set

d. 6. maj
jason præsenterer
1250
Squares and Triangles
John Chantler & Johs Lund

d. 3. maj
Virus Bio præsenterer
Film: FLESH + BLOOD
Musik: BANNED FROM THAI CORNER

d. 28. april
Kirketjeneren præsenterer
Smitstof
Body Stress
Tårne Spirer
Oriental Soul (debut)
Human Trails

d. 16. april
the parasite inside you præsenterer

Cilla leitao
Bobo Hansen
Dj Jcak
Russianvillageboy
Peter Birkholm
Lorenzo Tebano
Olga Syzmula
Dfras
Power Monkey Fire Robot
Malwina Malwina
Anders Bang
Stefan Bakmand

d. 9. april
jens konrad præsenterer
Kasper marott
Metalized Man
Night Force
Central

d. 8. april
Moral Defeat præsenterer
JUSTICE YELDHAM aka. LUCAS ''GRANPA'' ABELA (AUS)
BOB BELLERUE (USA)
BODY STRESS (DK)

d. 5 marts
VIRUS BIO hylder den for nyligt afdøde Andrzej ?u?awski med avantgarde horror klassikeren Possession samt den kontroversielle australske Chopper.
Chopper (2000)
Possession (1981)
Søren Gorm - bearbejdede og ubearbejdede reallyds-filer.

d. 2. april
lukas præsenterer

June [Nation <> June Records] GR
Konsistent
Crewneck
DJs: Lukas Danys \\ Marius Onofrei \\ Noia

d. 30 marts
Posh isolation præsenterer
release show for Puce Mary "spiral" LP
Live
Puce Mary
Damien Dubrovnik (First Cph show in close to 3 years)
Mats Erlandsson (SE, Copenhagen debut)
Internazionale
Dj's.
Norin
Jakob Pless

d. 27. marts
sensorisk verden præsenterer
003
Arm - Astral Triade
Ro
Mija Milovic
Effigy of a century

d. 25. marts
NEW WORLD ENTERTAINMENT, part 2

silent servant (live)
yen towers (live)
rune bagge (live)
northern structures (dj)
nikolaj jakobsen (dj)
victor palsby (dj)

d. 18. marts
Reality Press præsenterer
Bernardino Femminieli
Yen Towers
samt udgivelse af det nye zine "Pictures of the Floating World".

d. 12. marts
Infinite Waves præsenterer
Sontag Shogun
Equis
Hjorddyret
Sune T.B. Nielsen
Grøn

d. 11. marts
Mayhem præsenterer
Consumer Electronics

d. 10. marts
jonathan præsenterer

Yngel
Sjur Vidar Lilleås solo
Konkyhlie
Franek Posoieszalski + guest
Uraño + I love my mother

d. 9. marts
Moral Defeat præsenterer
COPENHAGEN HARSH NOISE ASSAULT #5
Ato Vari
Stupor
Body Stress
Jasper Fungty (HK)
Iron Sight
Tribunale Occulte

d. 1. marts
VIRUS BIO præsenterer
The 10th Victim
Youth Of The Beast at Mayhem

d. 26. feb.
posh isolation & mayhem præsenterer
NEW WORLD ENTERTAINMENT
shifted (live)
the empire line (live)
norin (live)
yen towers (dj)
sara svanholm (dj)
rune bagge/ martin schacke (dj)

d. 25. feb.
Bibulah productions præsenterer:
LACEPHASE micro sound performance festival

Jaleh Negari, (Copenhagen, DK)
Muyassar Kurdi (Chicago, US)
TV Dinner Education (Stockholm, SE)
Myttys (FI)
Ro (Baltimore, US/Copenhagen, DK)
Syvende og Sidst (Copenhagen, DK)
DJ Koloni (Gothenburg, SE)
(støttet af Nordisk Kulturfond)

d. 24. feb.
Bibulah productions præsenterer:
LACEPHASE micro sound performance festival

Max Eilbacher (Baltimore, US)
Kirsten Astrup (Copenhagen, DK)
Jenny Graf (Copenhagen, DK)
Målgrupp (Stockholm, DK)
Rytmiskonsekvens (Malmö, SE)
DJ Koloni (Gothenburg, SE)

d. 19. feb.
Mayhem præsenterer

Rie Nakajima (jp)
O YAMA O (Keiko Yamamoto, Rie Nakajima)
Sandra Boss (dk)

d. 8. feb.
Mayhem præsenterer

Drew McDowall (Skotland - ex-Coil)
Helm (England)
Croatian Amor
The Preserving Machines

d. 6. feb.
Tomo præsenterer
Trumpet duo feat. Dabrowski & Due Steffensen 
MOUNT MEANDER (DE/LV/PL)

d. 5. feb.
Ækstasi præsenterer 
In Swell
Standard Living
White Heat

d. 30. jan.
Lukas præsenterer
An-i [Cititrax <> Power Vacuum] US
Terdjman [Live \\ Tripalium Records <> Causes Perdues] FR
Channel 37 [Live]
Konsistent [Live]
Toke Flyvholm [Live]

d. 23. jan.
Mayhem præsenterer
ANLA COURTIS (arg)
PO JØRGENSEN (dk)

d. 21. og d. 22. januar, udstilling:
Anna Thordal Pedersen
Ronja Svaneborg
Thorgej Steen Hansen
Malte Klagenberg-Jørgensen
Louise Vind Nielsen
Jonas Palm
Christian Bang Jensen
Anders Bang Jensen
Ragnhild May
Aske A. Hvidtfeldt
Tobias Kirstein
Mathias Damgaard Pedersen
Peter Olsen
Søren Krag
Sara Willemoes Thomsen
Benedikte Sander
Kristoffer Raasted

d. 21. januar
Jesper Elving præsenterer
Koncerter, oplæsninger og udstilling
d. 21. januar:
Alexander Holm / Felia Gram-Hanssen / Stine Frandsen
Marius Nørup Nielsen
Nina Søs Vinther
Troels Skov Nielsen
Bjarke Rasmussen / Christian Møller Blæhr
Søren Krag
Anders Mathiasen / Jesper Elving / Felia Gram-Hanssen / Bjørn Heebøll
Kristian Poulsen / Mathias Sæderup
DJ: Tanja Schlander

d. 16. jan.
Klaus Boss 25th DJ Anniversary
Daniel-San
Kong
Sune Kehlet
DJ Mega Bubble X
Tim Driver
Klaus Boss
Lars Gregers

d. 8. januar
jvtlandt præsenterer
EASY RIDER
ANDERS LAUGE MELDGAARD & ADI ZUKANOVIC
EMNET
NIKOLAS
DJ: Simon Tornby spiller Fabio Frizzi, Pol iPod spiller Stelvio Cipriani

2015---------------------------------------------

d. 28. dec.
MAYHEM NOISE FEST 2015
Kristoffer raasted
The lake radio sound system
xct
Tribunal occulte
Mayhem kommune band
G.E.K.
Human trails
Prognostic circle

d. 19. dec.
jens konrad præsenterer
Minais B
Andreas Høegh
Flawless Victory
Crewneck

d. 11. dec.
Doomstar Booking præsenterer
Pentagram(Chile) – old school death thrash/death metal
Nervochaos(Brasilien) – thrashy death metal

d. 10. dec.
Moral Defeat præsenterer: Haraam album release
HARAAM
SORTLEGEME
HELLBRIDGE

d. 5. dec.
Space Out Sounds?

d. 4. dec.
Space Out Sounds?

d. 3. dec.
Second Banana præsenterer
Our Love Will Destroy the World
Family Underground

d. 2. dec.
KNTN præsenterer

A Last Futile Stab at Fun
(by Robert Ashley) performed by Will Holder
Johns Lunds plays a piece for Phillip Glass
Francesca Burattelli
a perforance by Simon Latz, Lasse Latz, Cæcilie Trier & Makayla

d. 1. dec.
KNTN præsenterer
The Entrance
(by Robert Ashley)
A three hour organ piece performed by Will Holder & Johannes Lund

d. 30. nov
Virus bio præsenterer
Alucarda (fuzzpunkbikermetal)
Værket (hyperactive progrock)
Heksehyl (noise)
Krigsgud digte
+ Wild Zero (1999 Japan) - craziest alien invasion zombie rock'n'roll movie ever made

d. 28. nov
per præsenterer

Time Masters
0%
Yahowa

d. 27. nov
Blodrøde Floder præsenterer

Tradework (DK)
Broken Lights (SE)
Sansernes Rus (DK)
E.L.M. (DK)

d. 25. nov
"Sidste onsdag i måneden" præsenterer
LUCKY RINGSTON meets TOMAS ORTVED

d. 22. nov.
SKRÆP præsenterer

Længere End Bort 2:
Søren Gorm - el-bas + electronics og Musique Concrète agtige rytmespor
Henning Frimann - lydskulptur - percussion
Elisabetta Saiu (Italien) - visuals
-----
Martin Klapper - legetøj, amplificerede objekter, 16mm film og manipulation
Christian Skjødt - live electronics
Zsolt Sörés (Ungarn) - 5 string viola, electronics

d. 20. nov.
REALITY PRESS præsenterer
Releaseaften for magasinet "International Connection".
Live:
Vermin
Værket

d. 17. nov.
Skræp præsenterer
MEDUSA'S BED - Lydia Lunch, Zahra Mani, Mia Zabelka
JØRGEN TELLER & THE EMPTY STAIRS
SOFIA HÄRDIG (S)

d. 15. nov.
anton præsenterer

ice age
total control
lower

d. 14. nov.
Multiversal & RPT præsenterer
MULTIREACTION v.3 + Party #23
Peter Birkholm (KBH) noise & visuals
Uraño (KBH) noise rock
BEEATSZ v.02 (Berlin) One man noise terror beat
Kazehito/Xing (JP/Berlin)
Jenny + Kevin = (KBH) fast impro
I Love My Mother (KBH) impro

d. 13. nov.
Second banana præsenterer
Olimpia Splendid (fin)

d. 12. nov.
RoHS prod & RPT præsenterer: DESTRUKTION NIGHT
9 acts from Denmark, Sweden and France will define their perception of destruction through music or performance

d. 8. nov.
KNTN præsenterer
Charles Gayle trio

d. 6. nov.
Moral Defeat præsenterer
COPENHAGEN HARSH NOISE ASSAULT #4
LIGHTS PEOPLE
PGR
BODY STRESS
MUTE WITNESS
ATO VARI

d. 5. nov.
ØK præsneterer

Jacob Skyggebjerg
Molly Balsby Nielsen
Lea Marie Løppenthin
Cecilie Lind
Irmelin Henriette Carla Prehn
Dette Er Ikke Sternberg (performancen "De sidste dage" med musik)
Vagn Remme
Thomas Krogsbøl
Thomas Ahrensbøll Hansen
Birgitte Krogsbøll

d. 4. november
jesper præsenterer
Koncerter, oplæsninger og udstilling
d. 4. november:
Rasmus Nikolajsen
Arm
Yngel
Jexper Holmen
Bravura in the face of grief
Anders Mathiasen / Jesper Elving / Felia Gram-Hanssen / Bjørn Heebøll
Kristian Poulsen / Mathias Sæderup
d. 4. og d. 5. november, udstilling:
Tobias Kirstein
Sofie Elmgreen
Aske A. Hvidtfeldt
Anders Bang Jensen
Christian Bang Jensen
Nour Fog
Sofie Kondrup
Stefan Bakmand
Mathias Tornvig
Benedikte Sander

d. 3. nov.
VIRUS BIO & MAYHEM PRÆSENTERER THE AMERICAN DREAM IN THE 70'
19:30 - Up! (1976. Russ Meyer)
21:00 - Live performance med Francisco Glissando (Christian Stadsgaard og Klaus Hansen)
21:45 - 80 Blocks From Tiffany's (1979. Gary Weis)
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=GyQ8uKRT7Ms

d. 31. okt
It Was Gnarled, Infinite Waves & Resonans præsenterer
HJORDDYRET
SON ASH
HUMAN TRAILS
KRAUS vs. INFANTS

d. 28. okt
"Sidste onsdag i måneden" præsenterer
LUCKY RINGSTON aka Jørgen Teller
CRISTIAN VOGEL solo
VOGEL & TELLER - electric guitar duo

d. 24. okt.
mayhem & jazzhouse præsenterer
Richard Young
Rare Blood

d. 23. okt.
Yngel præsenterer

LOTS OF DOUBLE BASSES
Danielle Dahl/Jaleh Negari duo
HASH
Mads Egetoft SOLO
+DJ B-Magic Samples

d. 22. okt.
Moral Defeat præsenterer
PAN DAIJING (CHN)
HARAAM (DK)
E.L.M. (DK)
FRAKTION (DK)

d. 20. okt.
Forlaget Sidste Århundrede fejre
oversættelse af Unica Zürns kortroman 'Mørkt forår'.

d. 17. okt
Mayhem plademesse

d. 11. okt. kl 21
anton præsenterer
first hate
soho rezanejad

d. 10. okt.
RPT præsenterer RPT party XXII
Sin:Ned (Hong Kong/China)
E:ch feat Jinnil (Macau/China)
. . . (Lauzanne/Switzerland)
IT'S EVERYONE ELSE (Ljubljana/Slovenia)
10000V (KBH)

d. 7. okt.
Virus Bio præsenterer
19:15 Gothic (1986. England)
21:00 Koncert med Forbidden Rituals
21:45 Taxidermia (2006. Ungarn)

d. 3. okt.
Moral Defeat præsenterer

ONEIROGEN (US)
MOON ZERO (UK)
HARAAM (DK)
RUNE BAGGE (DK)

d. 1. okt.
KNTN præsenterer
DAVE PHILLIPS & MEI ZHIYONG 'RITUAL PROTEST MUSIC'

d. 30. sept
"Sidste Onsdag I Måneden" præsenterer
LUCKY RINGSTON aka Jørgen Teller - solo shortwave
Christian Rønn - solo electronics og Wurlitzer
PROX - Rønn Teller duo

d. 26. sept.
toke præsenterer
ÑAKA ÑAKA (MEX)
DIE REIHE (US)
ASSEMBLER (DK)

d. 22. sept.
Multiversal north II præsenterer
MULTIREACTION
Kalimi (Brussels, BE)
FARIMM (Berlin, DE)
Big Beats Big Times (Istanbul, Copenhagen, Berlin)
MESC ALLSTARS (Copenhagen)
BEEATSZ v2.0 (BOOM)

d. 21. sept.
Multiversal north II præsenterer
MULTIREACTION
Barchan (NO)
Ellipsis (Berlin, DE)
Jean-Francois Laporte (Montreal, CA)
Bhob Rainey (Philadelphia, US)
Kathleen Baird/ Taralie Peterson/ Jenny Graf (Baltimore / Copenhagen)
Not on The Guest List (NO)
Burst (IT)

d. 20.sept.
Multiversal north II præsenterer
MULTIREACTION
Torino Blackout Double Beater Quartet
Tandaapushi (Be)
Project VO (Berlin, DE)
MUTUMUT (Istanbul)
Ole Mofjell / Mia Dyberg (Copenhagen, DK)
Python vs Cobra (Berlin/Copenhagen)

d. 12 sept.
2nd Banana & KNTN præsenterer
Kitchen's Floor (AUS)
F Ingers (AUS)
Cured Pink (AUS)
Timeless Reality

d. 3. sept.
Øverste kirurgiske præsenterer
Christian Schmidt-rasmussen
Thit Jensen
Sofie Diemer Leonhardt
Oskar Sjøgren
Patric Paw Wärgården
Joachim Lykke
Jens Blendstrup
Thomas Krogsbøl

d. 1. sept.
Virus Bio præsenterer
19.30: I Will Walk Like A Crazy Horse (1973). Fransk/Spansk surrealistisk kultfilm fra Fernando Arrabel.
21:00: Sally J. Ingvorsen spiller ødelagt elektronisk pop på gamle fjernsyn, walkmen og jernting.
21:30: Sune TB Nielsen hylende motoriseret piano
22:00 Girl From Rio (1969). Jess Francos S&M popart spion klassiker om kvinder der vil overtage verden.

d. 31. aug.
Moral Defeat præsenterer
COPENHAGEN HARSH NOISE ASSAULT #3
Fecalove (I)
Alocasia Garden (GB)
Stupor (DK)
Body Stress (DK)
Sicarius (DK)
10000V (DK)

d. 30 aug.
Alteration præsenterer
GR_Noise
4 acts of extreme electronic & noise music from Greece
by A. Drymonitis, M. Koutsomichalis, N. Kyriazopoulos & A. Sinos
noise, drones, algorithms, modular synths
LUCKY RINGSTON (dk)

d. 21. aug.
RPT party præsenterer
Rêve/T (FR) deep cathedral no input techno
Christian Rønn (DK) electronic
Claus Poulsen (DK) Solo noise/electronics
10000V (DK) Harsh noise wall

d. 19. aug
jesper præsenterer
Emil Palme
Tobias Kirstein
Anders Mathiasen / Jesper Elving / Felia Gram-Hanssen / Jonas Olesen
Cæcilie Højberg Poulsen
Kristian Poulsen / Mathias Sæderup
Anders Mathiasen
Margret Iversen
Anna Walther
Cilla Leitao
Margret Iversen
Troels Skov Nielsen
Anders Bang Jensen
Christian Bang Jensen
Udstillingen er desuden åben dagen efter kl 12-16, fri entré
Eftermiddagskoncerter torsdag d. 20. august: kl 13 Anders Mathiasen, kl 14.30 Cilla Leitao og Margret Iversen

d. 15. aug.
5 gate temple præsenterer
002 release
Live:
Tribe of Colin (K)
John T. Gast (UK)
Tabloid (DK)

d. 8. aug.
Brigades Of Anger præsenterer
Afkald
Ærkenbrand
Philosophy Of A Knif

JAZZFEST 2015
d. 11. juli
mayhem & KNTN præsenterer
emnet
rhodri davies
blæhr/scherz
christensen & holgersen
ymers pizza
family underground
d. 10. juli
mayhem & KNTN præsenterer

sune t.b. nielsen
agnes hvizdalek(no/at)
søren gorm
chtrk
johannes lund & po jørgensen
støttet af music norway & norsk jazzforum

d. 27. juni
Lars præsenterer
Ish S / Edgecut (Indien) - Live electronics
Christian Skjødt (DK) - Improv Noise
Lars Lundehave Hansen (DK) - Death Ambient

d. 23. juni
Pladeselskabet Resonans præsenterer ny musik
Asger Kudahl
Crystal Shipsss

d. 18. juni
Moral Defeat præsenterer: Copenhagen Harsh Noise Assault #2
Paolo Gàiba-Riva (N)
AMFJ (IS)
10000V (DK)
Hellbridge (DK)
Sahrana (S)
Prognostic Circle (DK)
CGBS (DK)
Ax Ishmael (DK)

d. 17. juni
jesper præsenterer
Kristian Poulsen / Mathias Sæderup
Anders Mathiasen / Jesper Elving / Felia Gram-Hanssen
Cilla Leitao / Margret Iversen
Kristoffer Raasted
Toke Højby Lorentzen
Sara Willemoes Thomsen
Claus Haxholm
udstillingen er desuden åben d. 18. juni mellem kl 12-16

d. 16. juni
jacob præsenterer
Communions ep release

d. 13. juni
KNTN præsenterer
Origami Arktika (oslo)
Fjernsyn Fjernsyn

d. 6. juni
RPT fest præsenterert: RPT party edition XX grand gala
https://www.facebook.com/events/590107417799251/
Mdb (Oslo-Amsterdam/NO/NL)
Volochine & Busato (Berlin/DE)
Clodo misère (Nancy/FR)
Asynkron (Copenhagen/DK)
Ememe Ememe - Tzii (Berlin-Bruxelles/DE/BE)
Farimm (Berlin/DE)
Sajjanu (Tokyo/JP)
Noize Liz (ITALY-DK)
MOTORSAW AV performs Deuterium (Copenhagen/DK)
Python vs Cobra (Copenhagen-Berlin/DK/DE)
Ina Sagstuen*Johannes Bergmark*Martin Lau*Ruben Tanenbaum (NO/SE/DE/TR)
Body stress (Copenhagen/DK)
Knifeloop (Berlin/DE)
Danielle Dahl, Mads Egetoft, Erik Kimestad Pedersen , Andreas Hoem Røysum (Oslo/NO)
Animal Machine (London/UK)
CAM (Copenhagen/DK)
Insomnia (Oslo/NO)
Anais present piano solo (Berlin/DE)
Origami wolf (Oslo/NO)
TP RPT (Tavil+)
Grøn (Copenhagen/DK)
Special closing by ROTOR (Nancy/FR)

d. 5. juni
RPT fest præsenterert: RPT party edition XIX
https://www.facebook.com/events/886909261370400/
Jolly Koala (Copenhagen-London/DK/UK)
S.T.A.T.U.S (Nancy/FR)
Fuchs Teufels Wild (Berlin/DE)
Les Conférences Bunker (Copenhagen-Nancy/DK/FR)
Imm Lau (Berlin/DE)
144 (Nancy/FR)
Tatie Pétanole (Nancy/FR)
WULKAN (Copenhagen/DK)
Yvan Volochine (Berlin/DE)
Blisters from the Blast (Berlin/DE)
Andrejas Jeppesen*Aske Lyck (Copenhagen/DK)
Gil Delindro (Berlin/DE)
Tzii (Bruxelles/BE)
Beatsz & co
Johannes Bergmark & Martin Klapper (Stockholm-Copenhagen/SE/DK)
HÜZÜN (Berlin/DE)
Dario Fariello & Ina Sagstuen (Oslo/NO)
Ruben Tanenbaum*Taus Bregnhøj*Kristian Tangvik (DE/TR/DK)
Tout puissant Orchestre RPT

d. 4. juni
øverste kirurgiske præsenterer
Martin Snoer Raaschou
Adam Drewes
Erik Scherz Andersen og Christian Møller Blæhr
Gitte Broeng
Jacob Skyggebjerg
Jens Blendstrup
Thomas Ahrensbøll Hansen

d. 31. maj
Working Group for Sound in the Expanded Field præsenterer
Listening Through (Copenhagen Harbour)
Listening Through (Bosporus) Listening Session

d. 30. maj
Klaus præsenterer
KLAUS BOSS (Click Festival/Superhoe) 
WIDELL (O.P.P.)
DJ MEGA BUBBLE X (UK/DK)

d. 29. maj
Rannva præsenterer
Ø
Mythic Sunship
Shulgin Tonic
Bedroom Dancer

d. 28. maj
Kim præsenterer
Ricardo Donoso
Mischa Pavlovski
Menthol

d. 27. maj
Working Group for Sound in the Expanded Field præsenterer
Max and Maryanne Weeknight: Max Neuhaus' Radio Net Seen and Heard

d. 23. maj
Skræp præsenterer
UnicaZürn (UK) David Knight: (Danielle Dax) & Stephen Thrower (early Coil & Cyclobe)
Global Guaranty Orchestra (DK)
Electrolux feat. Maya Peitersen (DK)
Nicloas Kauffmann (DK)
DJ & Surprice

d. 20 maj
Working Group for Sound in the Expanded Field præsneterer
Max and Maryanne Weeknight: Maryanne Amacher Screening and Maryanne Amacher's Sound Characters Vol. 2

d. 16. maj
Ækstasi præsenterer
SLÆGT
FLORADÖD
KNIVDRAB (med Gustav Damgaard)

d. 15. maj
Moral Defeat og It Was Gnarled præsenterer
Henbane
Dødsishul
Broder
Body Stress
Claus Poulsen
Rune Bagge
Mindfulness

d. 14. maj
Billedhuggerskolen på mayhem

d. 10. maj
KNTN præsenterer
Phill Niblock
Guy De Bievre

d. 9. maj
Anders præsenterer
Sheik Anorak
Equis X
Laser nun

d. 8. maj
Godt Nytter præsenterer

MYTHIC SUNSHIP
GRØN
CHRISTENSEN & HOLGERSEN
TROPISK KLIMA

d. 7. maj
ØK præsenterer
Theresa Salomonsen
Cecilie Lolk Hjort
Muniam Alfaker
Thomas Ahrensbøll Hansen

d. 6. maj
Grafiske Mutationer #6
Special edition
Kor - Syvende & Sidst
El-guitar Kvartet - Lars Bech Pilgaard, Peter Albrecthsen, Claus Haxholm, Jeppe Brix Sørensen

d. 5. maj
Virus bio præsenterer
Hanzo The Razor : Sword Of Justice (1972. Japan)
Morgan - A Suitable Case For Treatment (1966. England) ... den du har liggende

d. 3. maj
Working Group for Sound in the Expanded Field præsenterer
Max and Maryanne Weekend: Maryanne Amacher Documentary Screening and Maryanne Amacher's Sound Characters Vols. 1 and 2 Listening Session

d. 3. maj
MAYHEM BOGMARKED

d. 2. maj
Klub Ana #1 præsenterer
Patricia (Opal Tapes / L.I.E.S)
Union Group (NSC)
Lyra (Blodrøde Floder)
+ Dj Ibon (Bunker Bauer)

d. 1. maj
Mythomania Collection præsenterer
Nils Gröndahl
Waver
Lød

d. 29. april
Grafiske Mutationer #5
2 x Oktet
Sven Meinild, Tomasz Dabrowski, Mads Egetoft, Asger Thomsen, Jonathan Aardestrup, Jens Lopes
Henrik Melbye, Anders Filipsen, Claus Haxholm, m. fl.

d. 28. april
Grafiske Mutationer #4
3 x Solo
Tomasz Dabrowski
Johannes Lund
Anders Bo Eriksen

d. 25. april
anton præsenterer

Lower
Thule Basen
ToTo

d. 22. april
KNTN præsenterer

Jacob Kirkegaard
Tobias R. Kirstein
Jakob Draminsky Højmark

d. 18 april
GEODE #2 præsenterer
Interzone Tapes live:
Stein
Metis
Selvmordsskolen

d. 17. april
First Flush præsenterer
Pladerelease & koncert med First Flush,
Patrick
Bankerot
Brynje 1 & 2

d. 16. april
Mayhem & KNTN præsenterer

Dark to themselves
Projekt Or
C & X

d. 15. april
Reaction Power Trio præsenterer R.P.T party edition XVIII
Ich Bin N!ntendo & Propan (Oslo) They might do some small part together, but most likely they will just play two sets
ZOLY (Copenhagen/Berlin)
Volochine Busato (Berlin)
GRAVHUND (Aarhus)
LAUTAN (Copenhagen / Berlin)
Spolorm (Aarhus)
..... (Copenhagen)
C.Poulsen & E. Bohorquez (Copenhagen / Somewhere in the world)
RPT

d. 12. april
blodrøde floder præsenterer
Cremation Lily (UK, Strange Rules)
Sansernes Rus
Argot
Svartvit

d. 7. april
virus bio præsenterer
Terrifying Girls' School: Lynch Law Classroom (1973. Japan)
Morgan - A Suitable Case For Treatment (1966. England)
SMITSTOF concert

d. 2. april
Øverste kirurgiske præsenterer

Pernille Abd-El Dayem
Nina Søs Vinther
Spændt Op Sounds
Thomas Ahrensbøll Hansen
Thomas Krogsbøl
Jens Blendstrup

d. 29. marts
lukas præsenterer

Antwon
Mischa & Klaus
Djs:
Tradework
Yen

d. 28. marts
Reaction Power Trio præsenterer
RPT party edition XVII
FLAK (Copenhagen)
Body stress (Copenhagen)
Tout Puissant RPT (Berlin/Copenhagen)
Røyváth (Berlin)
... (Aarhus) Grrrrrrrr something loud grrrrrrrrrr
Rune Lohse (Copenhagen)
FRAEST (Copenhagen)
YOU DID NOT SEE A MISSILE (Copenhagen)
Jon Johansson (Aarhus) Electronic
RPT (grande lila/gathering) :)

d. 25. marts
Grafiske Mutationer #3
2 x Duo
Asger Thomsen, Ania Rybacka
Mads Egetoft, Jens Lopes

d. 20. marts
CCS_02 præsenterer
Release Party For Dj Guy's Basf Ferro EP (CEJ05)
Dj Guy (Cardiff/Cejero)
Vault-101 LIVE (DK/Insula Music)
Klaus Boss (DK/Click Festival)
Thomas BW (Ccs/Cejero)
Eks (Cejero)
(Vault-101 at 23.00, Dj Guy starts at midnight)

d. 7. marts
Rune præsenterer
Homies
Johns Lunds

d. 5. marts
Dream Syndicate High presents a Lion out of the Cage co-production in D7!
Antti Tolvi (fin)
Solhorn
Nicolas F. Kauffmann

d. 5. marts
ØK præsenterer

MIKAEL JOSEPHSEN
KENNETH JENSEN
MARIANNE LARSEN
VICTOR BOY LINDHOLM
HJEM//BY//TING: MIA DEGNER, AMALIE LAULUND TRUDSØ, DITTE HOLM BRO.
STERNBERG
THOMAS AHRENSBØLL HANSEN

d. 4. marts
Grafiske Mutationer #2
2 x Trio
Sven Meinild, Bjørn Heebøl, Rune Lohse
Stephan Sieben, Casper Rask, Thomas Præstegård

d. 3. marts
Grafiske Mutationer #1
2 x Kvartet
Asger Thomsen, Henrik Melbye, Anders Filipsen, Sven Meinild
Stine Petersen, Lars Bech Pilgaard, Rasmus Kjærsgård Lund, Anja Jacobsen

d. 27. feb.
Moral Defeat præsenterer
Henbane
10000v
Haraam
Marcell
Failed Lobotomy

d. 25. feb.
RPT party edition XV præsenterer
MOE (Norway)
UKTVL (Berlin)
Membram (Copenhagen)
Obernkarbi feat. The Boiler Quartet (Copenhagen)
Nat (Copenhagen)
10000V (Copenhagen)
Dormatory (Copenhagen)
Obernkarbi feat. The Boiler Quartet (Copenhagen)
GRAVHUND (Aarhus)
RPT
file:::0147b5r (Copenhagen) visuals

d. 21. feb.
blodrøde floder præsenterer
Lyra
Soft Armour

d. 20. feb.
per præsenterer
HALSHUG (Copenhagen)
WEAK (Copenhagen)
HORRENDOUS (Malmö)
SMITSTOF (Copenhagen)
REVERIE (Copenhagen)

d. 14. feb.
Nothern electronics & Posh isolation præsenterer
VARG
LUST FOR YOUTH
LUNDIN OIL
PUCE MARY
AGE COIN
SARS
MISCHA PAVLOVSKI
VIT FANA

d. 12. feb.
Mythomania collection præsenterer
J.E. Useless
Infuse huddle AFLYST!!
Egtvedpigen
Asger Overgaard
Svartvit (NE)

d. 8. feb
MORAL DEFEAT præsenterer: COPENHAGEN HARSH NOISE ASSAULT #1
SVARTVIT (nl)
REACTION POWER TRIO (fr)
KRANKENHAVS (dk, de)
SEAS OF PISS (se)
BODY STRESS (dk)

d. 7. feb
scala præsenterer
In Curti
Lonus
Gulddvær
Ramademo
Rasmus Klausen
Trubadur
the Thirties

d. 6. feb.
Anton præsenterer
INFUSE HUDDLE
BIG MESS

d. 5. feb
jesper præsenterer
Himmelschiff Excelisor
BRODER
Stupor
Sharku

d. 31. jan.
Reaction Power Trio present RPT party edition XIII
Python vs Cobra (Berlin/Kbh)
Gulddvaerg (Kph)
WojteK Bajda (Berlin)
Grauhund (Aarhus)
ROTOR (Nancy)
Food Grade Plastic (Aarhus)
RPT act III: Poulsen/Møbius/Fariello/Lau
RPT act IV: Tavil/Angboly/Remy/Martina
Visuals: Katrine Møbius & Frederik Rothaus

d. 30. jan.
Reaction Power Trio present RPT party edition XIII
CAM (Kbh)
Propan (Oslo)
Brage Tørmænen (Oslo)
Hombre Malo (Oslo)
Pölka Tülk (Moroco)
Imm (Berlin)
Martin Lau (Berlin)
WOW (Oslo)
RPT act I: Møbius/Angboly/Tørmænen/Remy
RPT act II: Bajda/Fariello/Martina/Noise viper

d. 23. jan.
Oskar præsenterer
Slægt (København)
Plaguestorm (Malmö)
Firefeast (Malmö)

d. 18. jan.
blodrøde floder præsenterer
Alcyone

d.17 jan.
GEODE #1 præsenterer
JENNY GRÄF
METALIZED MAN
CLAUS POULSEN
ASSEMBLER
GRØN

d. 7. jan.
Jvtlandt præsenterer
Bad Astma
S
olen
Martin Hoshi Vognsen, Toke Tietze Mortensen & Mads Forsby
Claus Haxholm
+ DJ's: Jaleh Negari, Pol iPod

d. 3. jan.
blodrøde floder præsenterer
Vartegn
Tradework & Klaus H Hansen

d. 2. jan.
klara præsenterer
tané sedaa
sedaayé tan

2014---------------------------------------------

d. 28. dec.
KNTN noise fest 2014
Earl grey
Daniel & birk
Johns Lunds
Chr. Stadsgaard
Toked
Pär Thörn & TR Kirstein
Maria Bertel & Jaleh Negari
F.E. Denning
Assembler

d. 27. dec.
Axel, Joakim & Anton præsenterer
Dinner
First Hate
Argot

d. 20. dec.
Af med Hovedet juleshow

First Flush
Farkomplekset (inklusiv pladerelease)
Sakral Demens
Bankerot
DJ Lovedogfromhell vender plader.

d. 13. dec.
Infinite waves præsenterer
Release fest for 3 nye bånd!
Live:
EEAOO
JØRGEN TELLER
CATHAYA
GRØN
HONG KONG LADYBOYS

d. 12. dec.
MORAL DEFEAT præsenterer
SCHIZOPHRENIC GENIUS (swe) - harsh noise walls
HARAAM (dk) - industrial
KRYPTA (swe) - ritual drone noise
A.F.D.S (dk) - power electronics

d. 5. dec.
Egetværelse præsenterer

Selvhenter plade reception
Live:
Åbning ved Jaleh Negari
Selvhenter
Vault-101

d. 4. dec.
Øverste kirurgiske præsenterer
Iben Mondrup & Niels Lyngsø
Katinka My Jones
Caspar Eric
Boris Boll-Johansen
Hjem//By//Ting: Mia Degner, Amalie Laulund Trudsø , Bue P. Peitersen, Ditte Holm Bro
Far
Sternberg

d. 3. december
jesper præsenterer
SARA WILLEMOES THOMSEN
CILLA LEITAO
RASMUS HALLING NIELSEN / TOKE HØJBY LORENTZEN
ANDERS MATHIASEN / JESPER ELVING / BJØRN HEEBØLL

d. 30. nov.
Danielle præsenterer

ADRIAN MYHR/HENRIK NØRSTEBØ (NO)
SOFT CITY
KRISTIAN TANGVIK
QUAZI TAPTES PT. II
LUMPY SPACE PRINCESS

d. 28. nov. kl 20 entré 50kr
Mayhem præsenterer
Dead neanderthals (nl)
Johns Lunds

d. 25. nov
SKRÆP præsenterer
Martin Klapper-amplified objects+toys
Christian Skjødt-nonlinear live electronics,feedbackers,toys
Martin Jezek(CZ)-Super8 film manipulations, light slide drive
+
TIMELESS REALITY(DK)

d. 22. nov
BURROUGHS AKADEMIET præsenterer
CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF
COTTON FEROX
CARL ABRAHAMSSON
IDA MARIE HEDE
SUSANNE CHRISTENSEN
KASPER OPSTRUP
GLENN CHRISTIAN
JACOB LILLEMOSE
ANDREAS FÜHRER
METTE HERSOUG
TOBIAS R. KIRSTEIN
YOUTUBE DJ MONTANA (brødrene LATZ)

d. 21. nov
per præsenterer

privat pact
moon mountain
e-45
the road back to yahowa

d. 19. nov
anton præsenterer
HANK WOODS & THE HAMMERHEADS
BRUDTE LØFTER
LESION

d. 18. nov
szymon præsenterer
St. Elmos Fires
Pimpono Ensemble (DK/NO/PL)
I Love My Mother (NO/PL)
phillihp/betakrøll (DK/NO)

d. 13. nov
Tool & Formann præsenterer metal i mayhem
REVERIE
SEJR
WEAK

d. 6. nov.
øverste kirurgiske præsenterer
Bue P. Peitersen
Martin Lau (performance/koncert)
Peter Løhr
Teater ONT performer Niklas Åkessons diktsamling Sokrates död
Birgitte Krogsbøll
Tora Balslev og Felia Gram-Hanssen (performance)
Sternberg

d. 31. okt
Danielle præsenterer

Bravura in the face of grief release

d. 18. okt.
RPT & FLOAT præsenterer
MAYHEM NOISE CONVENTION
K-HOLE JAM BAND (Aarhus)
DöGENIGT (Aarhus)
CEDRIC (fr)
ANTISTOF (cph)
CoKe (ber)
TAVJDA (ber)
RPT act2

d. 17. okt.
RPT & FLOAT præsenterer
MAYHEM NOISE CONVENTION
HEADWAR (fr)
Les Conférences Bunkers (fr)
PISS GUITARS (ger/dk)
JAVA DELLE (ger)
M. LAUSHM (ger)
RPT act1

d. 10. okt.
Blodrøde Floder præsenterer
release fest for tre nye udgivelser (Hvide Nætter, F.E. Denning og Tradework)
Live:
Hvide Nætter
F.E. Denning
Tradework
Argot

d. 9.okt.
Danielle præsenterer

Laura Toxværd/Danielle Dahl
Vilde og Inga (NO)

d. 7. okt.
KNTN & Into the Lunar Night
Monopoly Child Star Searchers (US)
Dolphins into the Future (BE)
Katsura Yamauchi (JP)
FU (DK)

d. 6. okt.
KILE & Runar Magnusson præsenterer

DREKKA (US/Dais Records)
RUNAR MAGNUSSON (IS/hljoðaklettar)
YANN COPPIER (F/Skrat Records)
DJ: Daniel S. Bøtcher (DK/ Posh isolation & Infinite Waves)

d. 3. okt.
cultpump præsenterer
EVIL MOISTURE
SILVERCHORDS
HEKSEHYL

d. 2. okt.
Øverste Kirurgiske præsenterer

Nikolaj Zeuthen
Olof Olsson
Gerd Laugesen
Jesper Brygger
Egil Dennerline
Eva Obelitz Rode
Sternberg

d. 27. sep.
KNTN & Skræp præsenterer
Kaptajn Ørentvist & Pat Thomas
Staer (no)
Poino (uk)
Soul of Doom

d. 26. sep.
KNTN & Skræp præsenterer
Slütspürt & Pat Thomas
Globel Guaranty Orchestra
Jeppe Højgaard trio

d. 23. sep.
KNTN præsenterer
Yan Jun (kina)
Ju Li (kina)

d. 21. sep.
Multiversal & RPT præsenterer

RPT(surprise formations)
Pistol nr. 9
Moe (NO)
Alexei Borisov solo
Dario Fariello/Olga Nosova duo
James Welburn

d. 20. sep.
Multiversal & RPT præsenterer

Golden Retriever (brage tørmænen - dr / morten minothi kristiansen - gtr)
Götterdämmerung Jr. (theo strauss - gtr / os125 - bass)
RPT (surprise formations)
Origami Wolf

d. 19. sep.
Multiversal & RPT præsenterer

RPT(surprise formations+screening)
Morten Minothi
TRIO: (dario fariello:sax , mika szafirowski:gtr, brage tørmænen:dr)
ASTMA: Alexei Borisov & Olga Nosova (RU)
Origami Fugu +
Alexander Chernyshkov (stepper motors, amplified objects and voice) & Marina Poleuhkina (toys, electronics)
Kolonel Blip & crew

d. 18. sep.
Multiversal & RPT præsenterer

RPT(surprise formations)
TWKTWD(brage tørmænen - dr)
DUO: James Welburn: bass Anatole Petit;dr
Pit Noack

d. 13. sep.
Into The Lunar Night & KNTN præsenterer
Asmus Thietchens (DE)
Lafayette (DK)
Dj Zipo (DE)

d. 11. sep.
sonic festival præsenterer

værker af:
Martin Stauning
Victor Lisinski
de Melo, Karlsson, Harbarson & Jarlestan, Gunnar Gunnsteinson, Kristin Pora Haraldsdottir, Arma & Refusenik

d. 7. sep.
danielle præsenterer
KRAV (se/no)
Danielle Dahl, Mads Egetoft & Oliver Laumann

d. 5. sep.
KNTN præsenterer

Mette Rasmussen, Johannes Lund & PO Jørgensen
Cathy Heyden & Rogier Smal
Kjetil Møster, John Edwards & Dag Erik Knedal

d. 4. sep.
Øverste kirugiske præsenterer
Lea Løppenthin
Birgitte Krogsbøll
Josefine Graakjær
Kasper Nefer
Henrik Kabell
Christian Schmidt-rasmussen
Thomas Krogsbøl

d. 30. aug.
JAICE GOES TO BERLIN præsenterer
Infuse Huddle

d. 29. aug.
bjørn præsenterer
Byg Lyd #19

d. 22. aug.
Bombasticsoundz præsenterer
Boujeloud OVNI vinyl releasekoncert
BOUJELOUD
MONGOL
DJ CHINCHILLA

d. 14. aug
Cejero & KNTN præsenterer
Robert Turman
To\To\Pa
Menthol

d. 13. aug.
præsenterer
ice age
nils gröndahl
zero figure

d. 4. aug.
KNTN præsenterer
Wolf eyes
Smitstof
Family underground

d. 12. juli
MAYHEM JAZZFEST 2014
Sune TB Nielsen
Jooklo duo
A.K.O.D.E
Fjernsyn Fjernsyn
Tigers Mind
Henrik Rylander

d. 11. juli
MAYHEM JAZZFEST 2014
TS Høeg horn solo, horn duo & horn kvartet
Yasuhiro Yoshigaki feat G.E.K.
KP &TTM
Carl Lindh
Christian Stadsgaard
Hvidt C

d. 10. juli
kresten præsenterer

kl 18 danielle dahl solo!
kl 19 Christian Balvig, Oliver Laumann, Anna Jalving, Hanne Marie le Fevre
kl 20 Jeppe Højgaard, Rasmus Kjær, Peter Ole Jørgensen
kl 21 HÄRJA : Lars Bech Pilgaard / Henrik Olsson / Håkon Berre
kl 22 morten pedersen / tomasz dabrowski
---- a night with herb robertson---
kl 23 herb robertson, ed schuller, kresten osgood
kl 24 herb robertson, sture ericsson, martin kuchen, martin klapper, kresten osgood
kl 01 THE MOTHERFUCKIN TRIO: Søren kjærgaard, kresten osgood, herb robertson

d. 9. juli
kresten præsenterer
kl 19 ANGEL: Stephan sieben / adam pultz melbye / håkon berre
kl 20 SBED - Sanne B. E. Dassevillel solo project feat. mina melodic & mads wæhrens
kl 21 jesper løvdal, gilbert holmström, ed schuller, kresten osgood, r.j. miller
kl 22 martin kuchen, lars göran ulander, sture ericsson, ed schuller, kresten osgood
kl 23 Nacka Forum (goran kajfes, jonas kullhammar, johan berthling, kresten osgood) feat Reine Fiske (gui)

d. 8. juli
kresten præsenterer
kl 15 Kresten Osgood / Lars Göran Ulander
kl 16 danielle dahl / oliver laumann / mads egetoft
kl 20 ania rybacka
kl 21 asger thomsen / sven meinild
kl 22 MONGOL - the solo project of michael rexen
kl 23 claus højensgaard / stephan sieben
kl 24 oliver laumann /rasmus kjær / jeppe skovbakke

d. 7. juli
kresten præsenterer
kl 19 Mette Marie Ørnstrup, Danielle Dahl, Jens Mikkel, Kasper Tom, Søren Raaschou
kl 20 tomasz dabrowski solo
kl 21 Rasmus Kjær, Henrik Olson, Rune Lohse og Jeppe Højgaard
kl 22 asger thomsen / maciej kadziela duo
kl 23 mathias landæus / martin kuchen duo
kl 24 maria laurette friis, dodebum, kresten osgood

d. 6. juli
kresten præsenterer
kl 19 emil palme / taus bregnhøj olesen. composed music for 2 prepared guitars
kl 20 mathias landæus trio
kl 21 jeppe højgaard / casper rask duo
kl 22 the horn drone experience 2014
kl 23 RJ Miller "Ronald's Rhythm
kl 24 simon brincks: SIM KORT

d. 5. juli
kresten præsenterer
kl 20 The Moth: nicolai claesson / henrik olsson / rune lohse
kl 21 peter friis nielsen /martin klapper / rune lohse / stephan sieben
kl 22 mads egetoft, henrik olsson, oliver laumann
kl 23 ned ferm, niels vincentz kresten osgood, ed schuller
kl 24 Kresten Osgood / Michael Rexen

d. 28. juni
jonathan præsenterer
the way out

d. 27. juni
KNTN præsenterer
crank sturgeon
heksehyl
fuzzards

d. 23. juni
emil præsenterer
Senjawa (java)
OET (dk),
Den Magnetiske Ørn (dk)

d. 21. juni kl 18 & d. 22. juni kl 12 & 18
RESPIRATION er en performance, der undersøger forbindelserne mellem åndedræt, bevægelse, lyd og ord. Som en kontrast til det moderne samfunds høje tempo søger RESPIRATION at punktere tiden og fremprovokere et nærvær i analoge rum.
Scenografien er et sted i langsom forandring. Et møde mellem konkrete objekter og immateriel røg. Isynesat af naturligt dagslys.
RESPIRATION er en site-specific performance der leder publikummet gennem en sanselig undersøgelse om det at være til i sommeren '14.

d. 13. juni
mayhem & jon wesseltoft & oslo kunsthall præsenterer
KJETIL HANSEN
ALEXANDER RISHAUG
DAG ERIK KNEDAL ANDERSEN/ AGNES HVIZDALEK DUO
JON WESSELTOFT

d. 5. juni
ØK præsenterer
Frank Langmack
Christina Hagen
FRIT FLET (Naja Marie Aidt, Mette Moestrup & Line Knutzon)
Peter-Clement Woetmann
Peter Højrup
Christina Englund
Jens Blendstrup
Thomas Krogsbøl

d. 31. maj
SKRÆP, KNTN & Daniel S. Bøtcher præsenterer
Nurse With Wound (Steven Stapleton, Colin Potter & Andrew Lile).
Puce Mary
Electrolux feat. The ZirenZ

d. 30. maj
KNTN præsenterer
Smitstof
Taco bells (fin)
Brutal Blues (no)

d. 29. maj
KNTN & posh præsenterer
Huren
Mischa Pavlovski
Kasper Melchior

d. 28. maj
Raw Material # 2 præsenterer
Raw Material
The Woken Trees
De Underjordiske

d. 23. maj
RPT party edition 12
Klaus Legal http://klauslegal.bandcamp.com/ france
MM3
Reaction Power trio

d. 17. maj
KNTN præsenterer
John Chantler (uk, room40)
Vanity productions (posh isolation)
Johns Lunds (yoyooyoy)

d. 12. maj
frederikke hoffmeier & KNTN præsenterer
PURE GROUND (U.S. // CHONDRITIC SOUND)
TRADEWORK (DK)
FORCED ALLIANCE (DK)
SANSERNES RUS (DK)

d. 9. maj
posh isolation præsenterer

puce mary
communions
sand circles
mischa pavlovski
marching church

d. 6. maj
Skrat records, Tonehoved og Obernkarbi præsenterer
Metalux (New York)
CAM (København)
YR (København)

d. 2. maj
RPT party præsenterer
DESTRUCTION SEANCE
live musik:
Python vs. Cobra (ber/cph)
Amenorrhæa (nancy, fr)
Reaction Power Trio (int)

d. 1. maj
Øverste Kirurgiske
Nikolaj Zeuthen
Claus Ejner
Sonja Lillebæk Christensen (film)
TS Høeg
Vagn Remme
Sternberg
Thomas Krogsbøl
+
HUS: Ophængning ved Alma Josefina El Said

d. 30 april kl 20 gratis entré
anders vestergaard præsenterer
Yes Deer
Den Antropologiske Maskine

d. 27. april
skræp præsenterer
kaptajn Ørentvist feat. Laura Toxværd.
-Jørgen Teller: Guitar
-P.O. Jørgens: Slagtøj
-Laura Toxværd: Saxofon
Unknown Legends of Skull Jazz feat. Maria Bertel
-Søren Gorm: Bas
-Sune T.B. Nielsen: ubas
-Maria Bertel: Trombone

d. 24. april
KNTN præsenterer
KO.DO.NA. (jp)
Audrey Chen & Maria Chavez (us)

d. 19. april
KNTN præsenterer
G.E.K.
Antoine Chessex
Von grill

d. 18. april
Blodrøde Floder
præsenterer
Sansernes Rus
Minais B
Aramiss Morisett
Vartegn

d. 16. april
Lille Kommune & KNTN præsenterer
Pladereception for ØØ
- Thomas Krogsbøl & Michael Mørkholt
koncerter med:
TSEMBLA (FI)
IKU SAKAN (JP)
EMNET (DK)
&
Oplæsning Af:
THOMAS KROGSBØL

d. 12. april
insula præsenterer

seksuelle mennesker
jonas frederiksen

d. 5. april
KNTN præsenterer
JON WESSELTOFT/ BALASZ PANDI/ ANASTASIA AX
DANIELLE DAHL

d. 4. april
Dokumentarisk Agenda & KNTN præsenterer
Gordon Ashworth (usa)
Marcell (dk)
Rosen & Spyddet (dk)

d. 2. april
henrik præsenterer
Hippie Diktat
Duck Soup

d. 30. marts kl 14
bjørn præsenterer
Byg Lyd #18

d. 22. marts
R.P.T party edition IX
Reaction Power Trio is happy to announce you his next celebration.
TMTVL (ita)
The Jist (nor)
Brute Force (nor)
de testa (ita)
Sansernes Rus (Dk)
FUCHSTEUFELSWILD (Ger)
tRevor PivaTe (fr)
Reaction Power Trio celebration/ Pour tous, par tous, avec tout et partout.

d. 21. marts
rune præsenterer
THE GUN
HOMIES x HOINESS
MENTHOL

d. 15. marts
KNTN & Bragagild præsenterer
Sol (doom)
Die Weisse Rose (neo folk)
TR Kirstein (drone)

d. 14. marts
anders præsenterer
Københavns Keyboard Brothers
- Mads Egetoft, Keyboard + sax
- Anders Vestergaard Keyboard + drums
Strändernas Svall (SE/NO)
- Finn Loxbo, Guitar
- Vegard Lauvdal, Drums
- Rasmus Persson, Lights

d. 7. marts
KNTN præsenterer
MOE (norge)
Bad astma (bertel/eiler duo)

d. 6. marts
D7 præsenterer

Mike Gangloff and Cara Joyce

d. 6. marts
ØK præsenterer

Torben Sangild
Glenn Christian
Lone Hørslev
Lars-Emil Woetmann Nielsen
Søren Damm (med musik)
Vagn Remme
Sternberg
Thomas Krogsbøl

d. 5. marts
KNTN præsenterer
Anla Courtis
Heksehyl
Gravhund
Mayhem Kommune Band

d. 3. marts
jonas præsenterer
Laser Poodle (B/DE/DK/NL)
Age Coin
Form A Log (US)
DJ Earth day

d. 27. feb.
yoyooyoy præsenterer
J.Lund, A.Hartvig, M.Bertel, A.Führer & TR Kirsein plays Spiral & Metatron's Cube
Lasse Latz
Electrolux

d. 23. feb.
R.P.T. party #8 præsenterer
SUTT
PYTHON vs. COBRA
Reaction Power Trio (Par tous, pour tous, avec tout et partout)

d. 22. feb.
Infinite Waves præsenterer
Mythic Sunship
Plant
Cilla Leitao
Grøn
Release af 5 nye bånd (Mythic Sunship, Tex Fuller, Cilla Leitao, Grøn, Blågårdsgade)

d. 16. feb
oliver & anders præsenterer
Danielle Dahl(Sax)Bernd Klug (Bas)&Anders Vestergaard(Trommer)
OET (DK)
Papás Fritos

d. 15. feb.
TimTimTonTräger, No Promotion og Skrat Records præsenterer
Release Party:
PISS GUITARS
Wallraf/Delle (D)
Sleazy Pictures of Teapee (D)
Hvide Nætter
Næsten (men ikke helt) ødelagt guitar
Basic Banalities (D)
Koda Pop
DJ tkrh

d. 8. feb
KNTN & Jonas præsenterer
Jenny Graf
Nikolas
Bror med Brødre

d. 7. feb
KNTN præsenterer
Hannibal Andersen (DK)
David Maranha (PT)
Anna Friz (CA) & Konrad Korabiewski (PO/DA)/

d. 2. feb.
R.P.T. party #7 præsenterer
GRXOXS (Lili Bobonne / France)
GÖTTERDÄMMERUNG Jr (Drone-drone / Viller France)
DADA-SAMOURAÏ (Haïku core Trio / Méréville)
ANgBREM (electric Conference Bunker / France)
REACTION POWER TRIO (célébration)

d. 30. jan.
KNTN præsenterer
Samara Lubelski (us)
Family underground

d. 24. jan.
Deirdre præsenterer
Lust for youth

d. 16. jan.
No Music præsenterer
HÄRDIG / TELLER (SE/DK)
AMPLIFY THE ARAB (FR/DK)

2013---------------------------------------------

d. 28. dec.
KNTN præsenterer
NOISE FEST 2013
Niggers of Tomorrow
Puce Mary
Lars L. Hansen
Daniel S. Bøtcher
Mayhem Kommune Band
Heksehyl
TR Kirstein
Loke Rahbek

d. 21. dec.
RPT party præsenterer
ICH BIN N!NTENDO (norway)
De.test.av (italy)
Reaction Power Trio
OS 125
R.P.T. (solo)

d. 12. dec.
lucas præsenterer
Lucas Leidinger- Korg MS20 Synthesizer
Mads Lund Egetoft - Saxophone
Reza Askari - Bass
Benjamin Ømann - Drums

d. 11. dec.
KNTN præsenterer
Dror Feiler
Hvidt C (latz & kirstein)
Johns Lunds plays solo spiral

d. 7. dec.
Klub Frossen Fisk præsenterer
LAFIDKI
CHAINSAW EATERS
DISTORTION GIRLS
OTPEI
TAIGA TAIGA

d. 4. dec.
anton præsenterer
Pharmakon
Marching church
Tradework

d. 28. nov
per præsenterer

The Monoliths
Slow Fire
The Road Back To Yahowa

d. 25 nov.
B.D.O.A. and Into the Lunar Night recordings præsenterer
Tufthunter
Just Leaving
Coot & Cocola

d. 23. nov
Tigers mind præsenterer
Tigers mind med Mattin
lights people

d. 22. nov.
jacob præsenterer
lower
hands of dust
communions
infuse

d. 21. nov.
lille kommune præsenterer
koncert med
brandon valdivia (canada)
alexander mackenzie (canada)
toke mortensen
kristian poulsen
mads forsby
martin vognsen
johannes lund
michael mørkholt
oktet, septet, sekstet, kvintet, kvartet, trio, duo & solo

d. 15. nov.
KNTN & frederikke hoffmeier præsenterer

Sutcliffe jugend
Puce Mary / Worthing Malice
Croatian Amor

d. 13. nov.
RPT party præsenterer

SUTT (DK/IT)
PYTHON VS COBRA (FR/Alsace-Lorraine)
OS125 (FR)
NWWN (FR)
kNiFeLoop (Berlin)
JAMES TOTOR and SIGRID (R.P.T exclusive meeting DK/BERLIN/FR)
REACTION POWER TRIO (pour tous, par tous, avec tous et partout)

d. 9. nov.
KNTN præsenterer

JOHN DUNCAN us
DORON SADJA us
TR KIRSTEIN dk

d. 8. nov.
egetværelse præsenterer

Pladereception
for EP'en Lobsters af frk. jacobsen
med små musikalske indslag af bla.
Diekmann
Frisk Frugt med Intuitivt Orkester
Sonja LaBianca
frk. jacobsen

d. 7. nov.
ØVERSTE KIRURGISKES 110. månedsoplæsning

d. 6. nov.
Barefoot Records præsenterer
Sieben / Friis Nielsen / Berre (DK/NO)
Andreae / Birchall / Cheetham (UK)

d. 1. nov
Tee Vee PoP
reception for pladen The Only Years

d. 31. okt.
KNTN præsenterer
Sachiko & Rinji Fukuoka duo (jp)
Gender (dk)

d. 29. okt.
KNTN præsenterer
Zbigniev Karkowski
Maciek Ozog
Sune TB Nielsen

d. 27. okt.
bjørn præsenterer
Byg Lyd #16
Så er der endnu en gang tændt op i loddekolben og der bygges lyd
Åben workshop for alle ud i lyd software og diy instrumenter
byglyd.blogspot.dk

d. 25. okt.
KNTN præsenterer
Avantis med Vagn Olsson
G.E.K.
Fori imperiali

d. 11. okt.
Dokumentarisk Agenda & KNTN præsenterer
Regression (usa, Nate Young fra Wolf Eyes)
Angry Ayrans (dk)
Heksehyl (dk)
Knækkede Stemmer (dk)

d. 4. okt.
In Concert#1 præsenterer:
Pure (AT)
Lars Lundehave Hansen

d. 3. okt.
ØVERSTE KIRURGISKES 109. månedsoplæsning
Lone Aburas
Kenneth Jensen
Cecilie Lind
Sternberg
Thomas Krogsbøl
Jens Blendstrup

d. 29. sep.
bjørn præsenterer
Byg Lyd #16
Så er der endnu en gang tændt op i loddekolben og der bygges lyd
Åben workshop for alle ud i lyd software og diy instrumenter
byglyd.blogspot.dk

d. 26. sep.
ceci præsenterer
Lotte Anker & Ceci Quinteros (DK/AR)
Tromdrone Zn+ (AR)

d. 19. sep.
KNTN præsenterer
Id M Theft Able
Johns Lunds
Vagn Olsson

d. 18. sep.
COLOSSAL & JUJ Præsenterer
Plankton Wat
Own Road
Acorn Falling

d. 17. sep.
festival of endless graditude præsenterer
Date Palms (us)

d. 14. sep.
sonic festival præsenterer
GUNNAR KAREL MASSON
YLVA LUND BERGNER
Árni Guðjónsson
CHRISTOS FARMAKIS
YLVA LUND BERGNER
GUNNAR KAREL MASSON
MARIA HORN
DANIEL M KARLSSON

d. 13. sep.
sonic festival præsenterer
HAFDÍS BJARNADOTTIR
YLVA LUND BERGNER
GUNNAR KAREL MASSON
A conceptual collective which performs live improvised electronics
JONATAN LILJEDAHL

d. 12 sep.
sonic festival præsenterer
Marcus Wrangö
Christos Farmakis
Eirik østby
Filip C. de Melo

d. 8. sep.
Frisk Frugt præsenterer
artist talk med Lukas Ligeti

d. 6. sep.
Frisk Frugt præsenterer
Solhorn
Kristian Poulsen
Mads Pind Forsby
Lukas Ligeti & Anders Lauge Meldgaard

d. 5. sep.
ØVERSTE KIRURGISKES 108. månedsoplæsning
Adam Drewes
Vagn Remme
m.fl.

d. 30. aug.
KNTN præsenterer
All Included (freejazz(no/se))
Duot + Johannes Nästesjö (mere freejazz (spanien/se))
Johns Lunds & TR Kirstein

25. aug.
bjørn præsenterer
Byg Lyd #15
Så er der endnu en gang tændt op i loddekolben og der bygges lyd
Åben workshop for alle ud i lyd software og diy instrumenter
byglyd.blogspot.dk

d. 24. aug. kl 20 entré 50kr
ceci præsenterer
forskellige konstellationer med ceci quintero.

d. 21. aug.
ron schneiderman præsenterer

hearsay & hyperbole
family underground
the mythd (powerfreakband i dagens anledning med medlemmer af Sunburned og Causa Sui)

6. aug.
KNTN & Lotte præsenterer
Lotte Anker, Ikue Mori & PO Jørgensen
ToTo

26. juli
no promotion & skrat records præsenterer
PISS GUITARS
Gutai Music Group
Star Turbine
David Wallraf
Java Delle
Dj Difficult Music

13. juli
Mayhem jazz fest
Bror med Brødre
J. Okholm, K. Poulsen & T. Mortensen
P. Brötzmann, J. Lund &P.O Jørgensen
Maria Diekmann & Tobias Kirstein
Karen Constance
Thomas Eiler Vju & Maria Bertel

12. juli
Mayhem jazz fest
Maria Bertel & Chris Corsano
Peter Brötzmann solo
Dylan Nyuokis
ToTo
Corsano & Flower
Ulos

11. juli
Jens præsenterer
Horse Orchestra
The Way Out
Boujeloud

10. juli
skræp præsenterer
Vagn Olsson
The scenic Route
Snöleparden
Svartbag

5, juli
Jens præsenterer
Rask Ild
REALM
Reindeer
TIG

2. juli
lars rex præsenterer
LORI GOLDSTON ( EARTH + NIRVANA)
MIK QUANTIUS ( EMBRYO + NO NECK BLUES BAND)
Pre Be Un ( Choir of young Believers, When Saints Go Machine)

30. juni
bjørn præsenterer
Byg Lyd #13
Så er der endnu en gang tændt op i loddekolben og der bygges lyd
Åben workshop for alle ud i lyd software og diy instrumenter
byglyd.blogspot.dk

21. juni
William præsenterer
Koncert i anledning af at
Nicklas Sørensen og
William Zeuthen
udgiver begge en plade ved navn »Spillet«

16. juni
Into the Lunar Night præsenterer

Innercity (be)
Ignatz (be)
Family Underground

15. juni
Jvtland præsenterer

duo
Katsura Yamauchi - saxophone
Martin Vognsen - acoustic dobro
solo
Katsura Yamauchi - saxophone
solo
Martin Vognsen - electric dobro

14. juni
THAUMATROPICAL præsenterer
COLORFUL MOUNTAIN (sound + art performance, IT)
SILVERCORDS ( concert, DK )

9. juni
Tigers mind præsenterer
Oet
Yes deer (no/dk)
Tigers mind

7.juni
KNTN præsenterer
AKI ONDA (j)
CARL LINDH (s)
VINYL TERROR & HORROR
SUNE T.B. NIELSEN & TR KIRSTEIN

6. juni
øverste kirugiske præsenterer
Theis Ørntoft
Ditte Steensballe
Kenneth Jensen
Christel Wiinblad
William Zeuthen

2. juni
bjørn præsenterer
Byg Lyd #12
Så er der endnu en gang tændt op i loddekolben og der bygges lyd
Åben workshop for alle ud i lyd software og diy instrumenter
byglyd.blogspot.dk

30. maj
eget værelse& KNTN præsenterer

King Ayisoba (ghana)
Zea (nl - sangeren fra the ex solo)

d. 18. maj
KNTN præsenterer
Jon Wesseltoft (norge)
Lunds & Kirstein
Fori Imperiali

d. 6. maj
sture præsenterer
lonberg holm - klapper - ericson

2. maj
øverste kirurgiske

25. april
rune lohse præsenterer
Martin Klapper -elektronik
Peter Friis Nielsen - elbas
Stephan Sieben - elguitar
Rune Lohse - trommer
&
Laura Toxværd - saxofon
Niels bo davidsen - bas
Kresten Osgood - trommer

23. april
KNTN præsenterer
ZBIGNIEW KARKOWSKI
PIQUE DAME

13. april
Egetværelse& KNTN præsenterer
TR Kirstein & Pär Thörn
Selvhenter
Andreas Führer & the new brown
Valby vokalgruppe

31. marts
bjørn præsenterer
Byg Lyd #11
Så er der endnu en gang tændt op i loddekolben og der bygges lyd
Åben workshop for alle ud i lyd software og diy instrumenter
byglyd.blogspot.dk

27. marts
hannes præsenterer
Händer som vårdar (se)
puce mary
broken lights (se)

14. marts
nonfigurativt
Hjorth/Plgaard Duo

10. marts kl 20 entré 40kr
KNTN præsenterer
ANLA COURTIS, VED & KLINGSOR plays
Entre los Hielos de las Islas Orcadas (Argentina, 1928)

8. marts kl 20 entré 50kr
KNTN præsenterer

Rhyton (US med medlemmer af no neck blues band, psychic ills)
Nikolas (escho)
Family underground (trio)

7. marts
nonfigurativt & ØK præsenterer
kl. 20: Koncert med DorZet (Louise Hjorth og Morten Pedersen)
kl. 21.15: ØVERSTE KIRURGISKEs 104. MÅNEDSOPLÆSNING
Morten Søndergaard
Karl-Emil Heiberg
Sidsel Falsig Pedersen
Mia Degner / Anders Remmer
Teater ONT
Far
Sternberg
Jens Blendstrup
Thomas Krogsbøl

3. marts
KNTN præsenterer
Jooklo danish group
Avantis ved Olsson, Kyhl, Friis &Bøje
Martin Küchen solo

28. feb
nonfigurativt
TheD'Heudieres/Hjorth Duo

27. feb
Moribund præsenterer
WÆFLIAN AULD STORIES"
Research-koncert, åben for publikum
Med: The Steve Kelly, Jaleh Negari, Jane Okine,
Kristoffer Raasted, Boaz Barkan, Else Hartzberg,
Steve Williams, Raivis Zandovskis, Nikolaj Høi m.fl.
Arrangeret af Sara Hamming

25. feb
jens præsenterer
Aidan Baker (can)
A-sun amissa (uk)

24. feb kl 12
bjørn & bjørn præsenterer
byg lyd

23. feb.
boujeloud præsenterer
boujeloud plade release
The magnetic eagle
Shitpiece

21 feb.
SAV præsenterer
Viktors Garage
Af Med Hovedet
Jørgen Teller
The Home Of Easy Credit
SAV

9. feb
rune præsenterer
Mikolaj Trzaska - sax
Adam Mehlbye - bas
Rune Lohse - trommer

8. feb.
KNTN præsenterer
Peter Brötzmann, Johannes Lund & PO Jørgensen
Laura Toxværd solo
Claus Haxholm, Kristian Poulsen, Asger Valentin, Andreas Führer & Anders Meldgaard

1. feb.
Raw Birth Records præsenterer
Bottom Feeder
Dead Instrument
Hand Of Dust
Lago

26. jan
ragn præsenterer
HELLSONGS (se)
THE LATE CALL (SE)
INSOLA (DK)
resident dj

25. jan.
lille kommune & KNTN præsenterer
MX
Shitpiece
Far
Dj Mikkel P
Konferencier: Jan Hoegh Stricker

2012---------------------------------------------

d. 28. dec.
KNTN NOISE FEST 2012
NICOLAS (escho)
ANGRY AYRANS (acid techno)
VOLTO (elektronisk puls)
JOHNS LUNDS (powerhouse sax)
STOF(Stadsgaard, Führer, Lund, Nielsen, Kirstein, Czerny, Kauffmann)(kosmisk dronefeed)
JONAS FREDERIKSEN(synth)
ROSEN OG SPYDET(synth pop m vokal)
FAMILY UNDERGROUND(...)
SMITSTOF(hypnonoise m vokal)
SYND & SKAM (power show)

d. 22. dec
yoyooyoy præsenterer
andreas führer & the new brown
synd og skam
o.m.m.fl.

d. 21. dec.
D7 præsenterer
Patrick Modell & Bob Warden
Shosanna La Fayette
Amphetamine Logic
JSW
Puce Mary (Solo or collab with JSW... pending!)
Rare Blood (Duo)

d. 15. dec
lars præsenterer
taste of doom

d. 14. dec.
anton præsenterer
iceage
lower
noobs only

d. 9. dec
bjørn & bjørn præsenterer
Byg Lyd #9
Så er der endnu en gang tændt op i loddekolben og der bygges
byglyd.blogspot.dk

d. 7. dec.
SPAENDING and ROI PRESENT: APOCALYPSE WAUW
SA†AN(RU)
ZombieFleshEater(DE
Kusari Gama Kill
Peckerhead + Dj Broadside
GENDER(CA)

d. 6. dec.
øverste kirurgiske
Peter Adolphsen
Ursula Andkjær Olsen
Eva Tind Kristensen
Christian Schmidt-Rasmussen
Thomas Ahrensbøll Hansen
Sternberg & Tora Balslev
Jens Blendstrup
Thomas Krogsbøl

d. 1. dec.
NO PROMOTION præsenterer
Piss Guitars
Krankenhaus
Distortion Girls
m.fl.

d. 30. nov.
bjørn & anton præsenterer
Lower
Moth
Hand of dust

d. 24. nov.
kollaborateur & angel dust præsenterer

electronic mayhem II:
marcel petriot
perpetrators
comandos novo progresso
olymphia
henfaren

d. 18. nov
mayhem præsenterer
Martin Küchen & Pär Thörn
PROX - goes Wurlitzer vs. Höfner (Jørgen Teller & Christian Rønn)

d. 17. nov.
mayhem præsenterer
Johns Lunds plays metatrons cube
Mokoto trio (Lotte Anker, Peter Friis & PO Jørgensen)
VCDC
(Fred Lonberg-Holm, Frode Gjerstad, Stine Janvin Motland & Ståle Liavik Solberg)

d. 16. nov.
dokumentarisk agenda præsenterer
gordon ashworth (ex-concern, us)

d. 15. nov.
skræp præsenterer
Federsel/Mäkelä (cz/fin) feat. Martin Klapper
Family underground

d. 9. nov.
dokumentarisk agenda præsenterer
being (us)
alleypisser

d. 8. nov.
mayhem præsenterer

vitamin j
agecoin

d. 28. nov
bjørn&bjørn laver åben workshop
Byg Lyd #7

d. 19. okt kl 20 & d 20. okt. 15
kim grønborg præsenterer
sona

d. 14. okt.
Sagittarius A Star præsenterer
Black Motor (fin)
Trulofa trio

d. 13. okt
mayhem & wundergrund præsenterer
putrifier
pain jerk
lund & kirstein

11.okt.
skræp præsenterer

Liudas Mokunas
Peter Friis
P.O Jørgensen

d. 5 okt.
BOILED TO PERFECTION præsenterer
PER VAN PER (No)
TRAGIC CABARET (Uk)
HELLBRIDGE (Dk)
XTOGT (Dk)
ZEITTRAUM (Uk)
SCHIT RIVER (Ca/Dk)

d. 4. okt.
øverste kirurgiske
Oplæsning ved:
Pia Juul
Nikolaj Zeuthen
Iben Engelhardt Andersen
Joachim Aa. Sørensen
Sternberg
Thomas Krogsbøl


d. 3. okt.
Skræp præsenterer
Amphetamine Logic
Lucky Ringston
Sune TB Nielsen
I solo, trio og duo.
Ikke elektroakustik, ikke noise, ikke drone, men så alligevel.
SMITSTOF
Ny noise acid powerkvartet
Jens Franco, TR Kirstein, Toke Tietze Mortensen, Sune TB Nielsen

d. 30. sept.
bjørn&bjørn laver åben workshop
Byg Lyd #6

26. sept.
egetværelse præsenterer:
selvhenter

d. 23. sept.
Dokumentarisk Agenda præsenterer
Keränen (fin)
Orquere (swe)
Puce Mary
Kropsregler

15. sept
skræp præsenterer
hans joachim irmler
f.m. einheit
olsson, lunds, kirstein & motensen
synd & skam

11. september
egetværelse præsenterer
pladereception
Valby Vokalgruppe udgiver det nye album: Bah New Era
Koncerter med Valby Vokalgruppe
Jeppe Zeeberg
Gustavo Rey
DJ Konditoque

7. sept.
skræp præsenterer
UNKNOWN LEGENDS OF SKULLJAZZ (Søren Gorm og Sune TB Nielsen)
Der er Komponister i lysthuset (Niels Winther, Zlatko Buric og Jørgen Teller)
Ny konstellation af Henning Frimann, Toke Tietze Mortensen og Pete Missing

6. sept.
øverste kirurgiske præsenterer 101. månedsoplæsning:
Asta Olivia Nordenhof
Lars Frost
Stine Pilgaard
Peter-Clement Woetmann
Birgitte Krogsbøll
Thomas Krogsbøl
Jens Blendstrup
Sternberg

1. sept.
KNTN præsenterer
FIRE! feat Oren Ambarchi
Johns Lunds spiller soloer for baryton & bas saxofon
Ymers Pizza spiller soloer for forstærket trombone

26. aug.
bjørn&bjørn laver åben workshop
Byg Lyd #5

25. aug
KNTN præsenterer

marcel petiot
age coin
damien dubrovnik
irm

18. august
DOUBLE WHAMMY
- en aften med koncerter på Mayhem
af og med Sune TB Nielsen og Tobias R Kirstein
CNC
OPEC STBN +
JOHNS LUNDS ToTo &
SUNE TB NIELSEN TR KIRSTEIN &
UNKNOWN LEGENDS OF SKULLJAZZ
JT ES featuring live dubmaster SUNBUNNY xxx & +

28. juli
skrat rec., grime & punishment præsenterer

No god
Das elektrische ich (fin/ger)
Umuligt instrument (dk/ger)
Reh (dk/ger)
Krankenhaus (dk/ger)

20. juli
krigshovedet præsenterer
Marshstepper (us)
Lower
Body of light (us)
Urban Achievers

17. juli
D'Artagnan & kntn præsenterer
CONTAINER (USA)
LASER POODLE (AMSTERDAM)
UNICORN HARD-ON (USA)
MOEMLIEN (AMSTERDAM)
VANITY PRODUCTIONS (DK)
JAWS OF LOVE (DK)

14 juli
ALTERATION PRÆSENTERER:
JAZZPUNK iS NOT DEAD
The MacGuffin:
Jens Kofoed: voice,
Kristian Poulsen: e.g,
Vagn Olsson,
Olga Magieres: piano,
Doris Bloom: performance,
Lazara RA: electr, performance

THE HI SHI WAH KILLERS
Jørgen Teller - el guitar
Bruno Ferro Xavier da SIlva (P/NL) - bass
Lazara Rosell Albear (BE/CU) - drums

13. juli
Mayhem jazz fest 2012
Anja Jacobsen
Kirstein & Diekmann
Fjernsyn Fjernsyn
HPM
Spost
Vagn Olsson
Andreas Führer & the new brown
Johns Lunds & TR Kirstein
Shosanna La Fayette & Vizualizer
Fuzzards
Michael Mørkholt & Mads Lund Kolding
Frisk Frugts

10. juli
D7 præsenterer support show for Tom Carter
Jenny Gräf
Jakob Olausson
Rare Blood

28. juni
KNTN præsenterer
Jooklo duo (it)
Bror med Brødre

27. juni
ALTERATION & KNTN præsenterer:
Sofia Härdig w/ new band (Per Svensson, John Essing, Knut Finserud, Jørgen Teller)
COAL HOOK (Ron Schneiderman / Jørgen Teller)
BODY COCKTAIL (Zan Hoffman)

23. juni
KNTN præsenterer
Sutcliffe jugend
Peter Sotos
Consumer electronics
Happy easter florida

21. juni
T-Bone Dolphy præsenterer:
FORFATTERBAND EXTRAVAGANZA 4
MOURITZ/HØRSLEV PROJEKTET
Mads Mouritz & Lone Hørslev puster dansksprogede popviser.
DET SER UD TIL AT BLIVE
Spacy lydflader og kanter at falde ud over. Med: Lotte Anker (sax),
Simon Toldam (keyboards mm.), Stephan Sieben (guitar) og Ursula
Andkjær Olsen (tekst, stemme).

SHE'S A SHOW
Digteren Mette Moestrups ord møder musikeren Miriam Karpantschofs
lydunivers, og eksperimenter med beats, feministisk semi-rap,
manipulerede hjertelyde og vindspil opstår. Mottoet er: AGGRESSION AND
FUN, men nogle gange skal det også være sært, skært, skævt.

Arrangementet er støttet af Statens Kunstråds litteraturudvalg

18.juni
MARTIN KLAPPER / ROBERT PIOTROWICZ

16. juni
ragn event 3
RÆV HUND BJØRN (dk)
HENRY THE RABBIT (u/-dk)
CLAUS HANDBERG (dk)
+djs

7. juni
øverste kirugiske nr 100 præsenterer:
Den satans Mads og Mads Mouritz spiller udendørs koncerter inden ØK #100 
T/S STERNDOLPH (TS Høeg, Sternberg & Peter Adolphsen)
Gerd Laugesen
Sara Mejlvang Møller
Teater ONT: Niklas Åkesson & Per Alvsten (Performance)
Thomas Ahrensbøll Hansen
Thomas Krogsbøl
Jens Blendstrup

2. juni
KNTN præsenterer

Ilios (grækenland)
Sol

31. maj kl 20 entré 50kr
per og jørgen præsenterer

SYND OG SKAM
OLIVER HOINESS Sir Prize
Mr Highness med gæster Sirprize
BOSTX feat Sofia Härdig (sofiahardig.net)

28. maj
T-Bone Dolphy præsenterer: Forfatterband Extravaganza 3
HALAL BAMBI: Sær og skramlet stadionrock om dyr. En yppig stewardesse
kopulerer en motorsav med rygerlunger.

CLEAN BOYS & VAGN REMME: Århusiansk punktrio tilsat fynsk digter
RASMUS GRAFF/JOHS LUND/TR KIRSTEIN: 83 ofre for den forrige
hukommelse: En seance for og med lyd og skrift

27. maj
bjørn laver workshop
Byg Lyd #2
Kig forbi med dine hjemmebyggede lydprojekter og bliv inspireret af hvad andre bygger. Tag din computer under armen og udforsk Pure Data endeløse muligheder sammen med andre. Find et gammel stykke lyd-legetøj og opdag om det gemmer på skjulte lyde. Byd Lyd afholder sin første rigtige værkstedsdag

20. maj
cultpump & KNTN præsenterer
Avaus
Amon düde
Kiiskinen
Sala-arhimo
Nuslux
Kemmer

19. maj
iDEAL MAYHEM præsenterer
ECTOPLASM GIRLS
SEWER ELECTION
ALTAR OF FLIES
TREPANERINGSRITUALEN
THE SKULL DEFEKTS (Rylander/Nordwall/Kirstein)
http://www.idealrecordings.com/

18. maj
Dokumentarisk Agenda & KNTN præsenterer
Concern (us)
Matar Dolores (ita)
M. Rørbo (dk)
LR

17. maj 12-17
Loppemarket
17-20
ragn event præsenterer
mayhem forsudstilling
Live:
First World War Architecture

12. maj
æter præsenterer
salen:
19:00 Cavio (IDM/electro/downbeat)
20:00 Eh Bau (electropop)
21:00 Twirly Mist (experimental/new romantics)
22:00 Eglise (alternativ-metal/black metal)
23:00 Chainsaw Eater (postpunk/synth)
00:00 Mor (electro-punk)
01:00 Mob Beep (8-bit/breakcore/electro)
02:00 Neh-Owh Dj (electro/new romantics/IDM)

lille electronica scene:
18:00 Mr Vaerk (glitch/downbeat)
19:30 OCDJ (IDM/downbeat/psy-chill)
20:30 Mio Moi (commodore soundtracks)
21:30 Xtogt (ambient/experimental)
22:30 D:Ø:N:U (8-bit/IDM)

11. maj
KNTN præsenterer
TR Kirstein & Johns Lunds
Mortensen, Haxhom & Poulsen
La Otracina (us)
In zaire (it)

10 maj
jonas præsenterer
Båndet Mareridt
Instr. Iselin Toubro, ca. 70 min.
"Tænk hvis nattens drømme blev til virkelighed, ved bare et enkelt tryk på
optage-knappen. Gennem et mystisk videokamera får Dennis og hans to venner,
Mike og Jimmy, åbnet op for en hel ny verden. De tror, at de har regnet det
hele ud, men før de har set sig om, er grænsen mellem drøm og virkelighed
forsvundet! Ud af drømmene kommer deres hånske dobbeltgængere og fratager
dem deres værdighed. Hvad gør tre tågehoveder, når de befinder sig i et
mareridt, der er lige så virkeligt, som at bestille en pizza eller spille
på g-strengen? Find ud af det i denne rock-og-rul inficerede hårrejsende og
cinematisk slimede ungdoms odyssé."

Live musik:
Lower
Hand of Dust
DJ Kamikaze J & Friends

5. maj
RAGN:EVENT:2 præsenterer
MAYHEM:FORÅRSUDSTILLING:2012
Malerier/lydinstallation/skulptur/plakater, med værker af:
Dødsprinsen
Kristoffer Raasted
Morten Bencke
Oppe om natten
Søren helvildt Raagaard
Zven Balslev
Henrik busk
m.fl.
+ åbningsevent kl. 19 - REN OPTUR (vokal).

3. maj
Øverste Kirugiske præsenterer nr. 99
Martin Snoer Raaschou
Kasper Schulz
Vagn E. Olsson
Mia Degner
Claus Ejner (performance)
Jesper Elving & Anders Monrad (musik)
Sternberg
Thomas Krogsbøl

2. maj
jan præsenterer
Wolfram (n)
Victors Victory

30. april
KNTN præsenterer

Sensational meets Kouhei
Dj Scotch Bonnet (dj scotch egg)
Dj Badun

29. april
bjørn præsenterer
Byg Lyd
et nyt mødested for DIY folk og eksperimenterende musikkultur. Et fysisk sted hvor byggere udi
hjemmelavede instrumenter, hjemmebryggede softwareløsninger og eksotiske anvendelser af teknologi i kreativt og kunstnerisk øjemed, kan mødes hen over en loddekolbe og en forfriskning. Denne første dag er tænkt som en introdag, hvor nybegyndere kan komme og snuse til mulighederne og erfarne byggere kan få hilst på hinanden."

24. - 28. april
anja & sara præsenterer
OUM- En iscenesættelse af stemmer

22. april
jølle præsenterer
Child abuse (US) : dødsmetallisk atonalsk freejazz punk.
www.childabusetheband.com

Staer (N) : rytmisk terror / jazzpunk ala årabrot
www.mozartkebab.com

21. april
RELEASE THE WAR!
2 x Release!
2 x Debut!
REDFLESH - D-beat war punk - Release show på deres første 7" "RAW WAR" !
http://www.youtube.com/watch?v=ZgTuy8xG_Yk

SEXDROME - Punk? - Første koncert i (næsten) et år.
http://www.youtube.com/watch?v=o9TlUjGBamU

FLSEH SPEAR - Brutal noisecore - Live debut og release på nyt bånd !
http://www.youtube.com/watch?v=nk-bd25dY7M

MIRROR HEAD - Punk rock - Live debut
+ DJ NIK SMACK

20. april
T-Bone Dolphy præsenterer
Forfatterband Extravanganza 2:
De Efterladte (Peter H. Olesen)
T/S Sterndolph (T.S. Høeg, Sternberg,Peter Adolphsen)
Claus Handberg m. gæster

19. april
space-craft presents:
GRAF + VJ Julian Grenaae
Vuptikunst
Vektormusik (DJ)
Badun (DJ)

14. april
håkon præsenterer
¡haUtUllin! (FIN/NOR)

13. april
cultpump præsenterer
rawmaterial - peter bonde/isak funder hansen
ohm - jenz møller/mike hellstrøm/ peter nielsen
dj gary goiter

d. 12. april
ROI #13 præsenterer
Live:
Orphx [ca]
Vindva Mai [is]
Djs:
Sly Nien
Bue Taustum
Vjs:
Sixth Sensor
Deadpixels [Max beta]

8. april
egetværelse præsenterer
pladereception for Selvhenter og Pinkunoisu

5. april
øverste kirurgiske præsenterer
Rune Engelbreth Larsen
Cecilie Lind
Kenneth Jensen
Claus Ejner
Sternberg

3. april
yoyooyoy præsenterer
Udgivelse af
HYPNOSIS 7" af Leif Elggren og Andreas Führer.
Og
Lille Skrift om musik med bidrag af : Vagn E. Olsson - Claus Haxholm - Peter Laugesen - Mathias Kryger - Gitte Kjær - Leif Elgren - Maria Bertel - Johannes Lund - Sylvester Roepstorff - Rasmus Graff - Mia Edelgart - Andreas Führer - Jonas Vognsen - TS Høeg - Kristian Poulsen - Rasmus Røhling - Morten Svenstrup.

31. marts
Retrun of investment #12 - prsenterer
LIVE:
Star Turbine [Sonic Meditations- NO/DK] release http://starturbine.bandcamp.com/
Sindre Bjerga [striate cortex-NO] http://sindrebjerga.wordpress.com/
Vanity production [posh isolation - DK]  http://poshisolation.net/

Vj Testbild [DK] http://bit.ly/testbild_youtube
Djs: Esben Weile Kjær [DK] http://www.facebook.com/esbenwk
Finn of tomland [SE] http://www.residentadvisor.net/dj/finnoftomland 

30. marts
Escho præsenterer
I anledning af Lowers EP "Walk On Heads" (Escho) og Thulebasens 12" "Forever Grinning" (Tambourhinoceros) inviterer vi til udgivelsesfest i Mayhem.
Live:
LOWER
HAND OF DUST

29. marts
yoyooyoy & KTNT præsenterer
Frisk Frugt feat. Senju Muneomi
solo
trio
og eksperiment med trommeorkester feat: Toke Tietze Mortensen, Tobias Kirstein , Mads Forsby, Anders Provis, Rasmus Valldorf, Kristoffer Raasted, Frederik Hauch og Senju Muneomi + ?

16. marts
bo præsenterer
Die Aktif feat. Lotte Anker
The Home of Easy Credit: Tom Blancarte & Louise Jensen
Jeppe Højgaard solo

13. marts
KNTN præsenterer
vampire blues
roman nose
jon collin

9. marts
KNTN præsenterer
Rodger Stella
damien dubrovnik
klaus h. hansen
assault guard
kirstein & thorn

8. marts
simon præsenterer
GRAVE DESECRATOR (brasilien)
G.D. WAR-HEAD (kroatien)
Sejr

7. marts
zeeberg præsenterer
The Roll-Ons
Kristian Tangvik – tuba
Teis Lindeskov Søgaard – trommer
Jeppe Zeeberg  – Rhodes, orgel

3. marts
Dokumentarisk Agenda & KNTN præsenterer
Grouper (us)
Family Underground

2. marts
KNTN& SKRÆP præsenterer
Rhys Chatham
Tzarina Re-Tuned
Fjernsyn Fjernsyn
Jørgen Teller & The Empty Stairs feat Lazara Rosell Albear & Rhys Chatham

1. marts
KNTN& SKRÆP præsenterer
Tony Conrad m. TR Kirstein
Swedish Azz:
Mats Gustafsson – saxophones and live-electronics
Per-Åke Holmlander – tuba, cimbasso
Jason Adasiewicz - vibraphone
dieb13 - turntables and electronics
Erik Carlsson - drums

Jørgen Teller & The Empty Stairs feat Lazara Rosell Albea

29. feb.
pladereception for
Choir of young believers "Rhine Gold"

25. februar
RAGN:EVENT:#1 - Præsenterer værker af:
Camilla Carlsen - Elisabeth Kiss - Esthers
Frederikke Ørn - Mathias M. Mortensen
Mina Lejbølle - Morten Alsinger - Morten Bencke
Ricardo Torres - Søren Raagaard.

Efter Ferniseringen fortsætter aftenen med:
- Koncertfilm med: OPTUR for JUNO
- Debutkoncert med: Vertical
- Performance med: Næsten Men Ikke Helt Ødelagt Guitar
- Koncert med: Den Satans Mads
- DJ med: DJ Navarro Correas

17. februar
#11 Return of investmentpræsenterer
Monolog (Live/Uhrlaut) - album release: Aerodynamic
Beastie Respond (live/TEAL rec.)
Rumpistol (dj/Rump rec.)
8explorations (djs/Endless)
MOTERSAW (vj/Uhrlaut)

16. februar
Lille kommune præsenterer

MX:
Boisen T. Hansen:
Solhorn:
The Monoliths slæber tung rock:
Martin Vognsen
Mit navn er 54:
Kulbuen: belysningseffekter

9. feb.
KNTN præsenterer:
JOHN DUNCAN (us)
RUNAR MAGNUSSON (is)
TR KIRSTEIN
YMERS PIZZA

24. jan.
Return of investment #10 _ on demand præsenterer
Icarus [UK]
Zack Christ + Setastian Winter

17. jan.
On Water'
performance af Frans Jacobi
m. Lonely Boy Choir, Kim Jezus, Amira Jasmina Shalaby Jensen, Stinus Duch Andersen, Johann Ebbesen, Frans Jacobi m.fl.


16. jan.
Festival of Endless Gratitude præsenterer
Hearsay & Hyperbole (US)
Gina Telaroli (US)
+ one or two more acts tba...


14. jan.
NO PROMOTION præsenterer
Infantillerie
Hænder og Tænder
Nasa Dude
Distortion girls


13. jan kl 20 entré 50kr
T-Bone præsenterer: Grande Forfatterband Extravaganza
FRODEGRUPPEN40
PABLO LLAMBIAS & WAZZABI
HALAL BAMBI


12. jan.
KNTN præsenterer:
Horst Quartet
Kristian Poulsen & Claus Haxholm
Emil Rothenborg (violin), Nikolai Brix (sax) og Kristoffer Raasted
(perc) plus gæster

9. jan.
GNOM feat. Andrew D'Angelo
Kristian Tangvik(N) - Tuba
Peter Hängsel(SE) - Trombone
Rune Lohse(DK) - Trommer
Andrew D'Angelo(US) - Saxofoner

6. jan.
D'Artagnan præsenterer
Laser Poodle (Amsterdam)
Hot Tub Trio m. Johns Lunds
Dog Finger


2011--------------------------------------

28. dec.
KNTN NOISE FEST 2011
Assault Guard
Pussyfooter
Puce Mary
Arkhe (s)
COAL
NXFXTX (jylland)
Konditoque
Concussionists
Vanity Produktion
Girlseeker

18. dec.
Borderland

16. dec 2 x arrangement

Store sal
Rå stilhed feat Jørgen Teller
(Søren Ko Pendrup, Peter Friis Nielsen, Rune Lohse)
Bright morning prayers
(
Linda Kallerdahl, Jeppe Højgaard, Jakob Thorkild, P.O. Jørgensen)

Lille sal
Posh Isolation præsenterer
Damien Dubrovnik
Forza Albino
Age Coin (Debut koncert)
Body League (Debut Koncert)

15. dec. kl 20 entré 30kr
Mayhem country poesi præsenterer
Oplæsning ved:
Eske K. Mathiesen
Claus Handberg Christensen
Kenneth Jensen
Arrangementer rundes af med at Kenneth læser op,
ledsaget af Claus på guitar

13. dec.
Martin Klapper & Martin Jezek (CZ)

9. dec.
Rå stilhed (Søren Ko Pendrup, Peter Friis Nielsen, Rune Lohse)
Hjerter dame (Lotte Anker. Peter Friis Nielsen. Claus Bøje)

2.dec.
BLODFEST.
PUSTULATION.
LIGFAERD

1. dec.
Øveste kirurgiske præsenterer
Rune T. Kidde
Frederikke Lindahl
Kåre Wangel
Sternberg
Thomas Krogsbøl
Jens Blendstrup
Arash Sharifzadeh Abdi

25. nov.
Bogreception for
JEG ER FLUEN ny digtsamling af Thomas Krogsbøl på
forlaget Kronstork. Musikindslag ved
Claus Handberg.

22. nov.
Elektro-akustisk improv aften på Mayhem:
¡haUtUllin! (FIN/NOR)

20. nov
KNTN & posh isolation præsenterer

Goverment alfa (jp)
Venus in virgo (jp)
Treriksröset (s)
TR Kirstein

18. okt.
plade reception for:
Graf's nye plade "orbit #1" på space-craft
koncert med:
Graf feat. VJ's Julian Grenaae & André Chercka + UNTZTANZ / My Grønholdt (dans)
dodebum

17. nov.
Ninth world music præsenterer
Peter Jacquemyn - bas/voice (be)
Katerega - voice/harmonice (us)
Laura Toxværd - saxofon
P.O. Jørgensen - trommer

16. nov.
KNTN & 2200kultur præsenterer
Group inerane
MX

15. nov.
KNTN præsenterer
Mohammad (græsk chamber doom)

11. nov.
KNTN & yoyooyoy præsenterer
frisk frugt
Kalle del hey
Bror m brødre
Music for six guitar
+ dj konditoque

3. nov.
Arena præsenterer reception for
Peter Laugesen's "Anarkisten i fandens hus"


3. nov.
øverste kiruriske præsenterer
Bjørn Rasmussen
Mads & Nillers snakkeband (2/3 je m'apelle mads)
Rasmus Lund
Joachim Aa. Sørensen
Marie Melchiorsen
Thomas Ahrensbøll Hansen
Thomas Krogsbøl
Sternberg
Jens Blenstrup


2. nov.
KNTN & wundergrund præsenterer
Cut hands ((uk) william bennett solo show)
Lasse Marhaug (n)
Phil Niblock (usa/b)
TR Kirstein

29. okt.
T.O.K. præsenterer

Halal bambi
Gutten & gutten
The Harlequins

27. okt.
Teller præsenterer
SPARKLING SOUNDS
Tobias Kirstein, Sune T.B.Nielsen, Søren Gorm
spiller ny 4-vejs elektronisk musik
support Jørgen Teller

22. okt.
Dogmeat præsenterer
SKURV
ICEAGE (første koncert i københavn i næsten 5 måneder)
HAND OF DUST
LOWER
TIMELESS REALITY
PAGAN YOUTH

19.okt.
pladerelease og koncert med:
Tone "Hanging by the moon" (uhrlaut:urlyd)
+ koncerter med:
i snor (studio oval)
Dodebum (autofant)
æter dj (neh own rec)
vektormusik dj (rump rec)
visuals by tone and kobe

15. okt.
KNTN præsenterer

Junko & Michel Henritzi (jp&fr)
Ymers pizza

12. okt.
KNTN & Posh Isolation & Europa præsenterer:
Lust for Youth
Blodvite
Damien Dubrovnik
Forza Albino

9. okt.
Dokumentatisk aganda præsenterer
Gerritt Wittmer (us)
M. Rørbo
Klaus H. Hansen
TeaterKUNST (performance)

8. okt.
Sternberg præsenterer

T/S Sterndolph

6. okt.
KNTN & skræp præsenterer
Johannes Bauer; Trombone
Mikolaj Trzasks, Saxofon
Peter Friis, Bas
POJ Trommer

1.okt.
Toys Night Out
14-19: work shop in curcuit bending
fra kl 20:
CEO-bendOrama
Akiri
Cassexxe Vibrator (israel)
dj orberkarbi

30. sep.
Ekko kammeret præsenterer
Jaakko Vanhala
LR
Assault Guard
Tufthunter
Fuzzards
Amphetamine Logic
Alleypisser
+ Lyd instalation af TR Kirstein

29. sep.
Skræp præsenterer
The Scenic Route:
Tobias Delius (s), Jakob Thorkild (g), Adam Pults Melbye (b), POJ (tr)

25. sep.
KNTN &dokumentarisk agenda præsenterer
Crank sturgeon
Dog finger (ex pummeler)
Bjørn Puggaard

24. sep.
Æter pladebutikken & Neh-Owh Records præsenterer:

LAFIDKI (fr)
CAVIO
MOONGAZING HARE
UNDER THE SHERRY MOON
OWN ROAD
LA BELLE INDIFFERENCE
TWIRLY MIST
MENAGE A TROIS
AJUNA
MASKINEMUSIK
MADS OG NILLERS SNAKKEBAND
SPOST

10. sep.
KNTN præsenterer
Katsura Yamauchi danish saxophone ensemble
feat. J. Lund, A.L. Meldgaard, J. Skjold
Seijiro Murayama & Martin Küchen duo

7. sep.
KNTN præsenterer
Antoine Chessex
Valerio Tricoli

27. aug.
Insula music præsenterer
Part wild horses mane on both sides
+ support

25. aug.
Riobravo præsenterer kompsitioner af
TR Kirstein
Klaus Hansen
Claus Haxholm
Johns Lunds
Toke Odin

20. aug.
MAXIMUM RIIS på MAYHEM
De medvirkende musikere optræder i blandede konstellationer:
Herman Müntzing
Ola Paulsson
Mathias Kristersson
Martin Küchen
Michala Østergaard-­-Nielsen
Peter Ole Jørgensen
Jakob Anderskov
Ture Larsen
Jakob Draminsky Højmark
Søren Raagaard
Claus Poulsen
Martin Dennis
Sune T.B. Nielsen
Stefan Pasborg
Lotte Anker
Jørgen Teller
+ Jakob Riis - (æresgæst)

13. aug.
Cult pump præsenterer
Timeless reality
Angkor Wrack

3. aug.
KNTN præsenterer

Shit & Shine (uk/us)

10. juli
mayhem jazz fest part II
Johns Lunds/Søren Gorm/TR Kirstein trio
Ts Høeg/Lars Skinnebach/Johns Lunds/TR Kirstei
+
Po
sh isolation

9. juli
Halal bambi
- Forvrænger-smægtende dyresange fra tentaklet kernefamilie
Toke Jensen/Peter Adolphsen/Albert Raft/Adam Bak
Dharma von Ental - Muzak befriet for vellyd
Harald Voetmann
+
Nekrotekh & Snakepit Master

7. juli
mayhem jazz fest
Mats Gustafsson (s)
Johns Lunds
TT Mortensen & K Poulsen
Trulofa trio
koncerten er støttet af Haraldsgade områdeløft

30. juni
Jesper Zeuthen & EXPERIMENTE MUSICALE
Angel

29. juni
Lower
Red flesh
Sexdome

18. juni
Johannes Bergmark & Martin Klapper (s) & (cz/dk)

9. juni
mayhem præsenterer fri musik
Queens lounge
Håkon Berre duo

7. juni
KNTN præsenterer
Tomutonttu
Es
Jarse

30. maj
KNKN præsenterer
Dora video (jp)
Bjørn svin Toke T.M.

28. maj
Jonas præsenterer
Container
Unicorn hard-on
Laser pooodle
Girlseeker
Dj last exit

28. maj
Plade reception for:
Johns Lunds plays amplified saxophone 7"
Johns Lunds plays alto saxophone 7"
Johns Lunds & TR Kirstein - Lithobolia 10"
Claus & Johns 7"
Jørgen Teller - & empty stairs goes capote goes elastic fifty 12"
Havens Fugle 7"


26. maj
Mayhem præsenterer fri musik
Håkon Berre, Adam Pulz Melbye, Sture Ericsson, Maria Faust sax, Lars Greve
Sture Erricsson, Peter Friis Nielsen, Bøje

19. maj
KNTN & Mayhem præsenterer fri musik
Johs Lund,Peter friis Nielsen, Claus Bøje
In zaire (it)

12. maj
Festival of endless graditude præsenterer

BARN OWL (us)
JEFRE CANTU-LEDESMA (us)
P JØRGENSEN (dk)

11. maj
Nutidsbo præsenterer
P.O. Jørgensen, Nils Bo Davidsen, Sture Ericson, Claus Højensgård

29. april
Ren optur

28. april
MAYHEM præsenterer
SLUG BAIT
WHITE NIGGER
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

26. marts
Insula music præsenterer
Kawaguchi Masami´s New Rock Syndicate
Fred Lonberg-Holm, Johannes Lund & Per Oliver Jørgensen
Golden Cup
Jørgen Teller and The Empty Stairs
Family Underground

25. marts
KNTN og dokumentarisk agenda præsenterer
ELISHA MORNINGSTAR (ita)
HEINZ HOPF (swe)
LUST FOR YOUTH (swe)
PUSSYFOOTER (dk)
A.P.(dk)
LR/PUCE MARY (dk)
CONCUSSIONISTS (dk)

13. marts
KNTN præsenterer
Mothers of fire

10. marts
mayhem præsenterer
FRIIS FREI LIBRE
Kalle Delhey (med kæmpe band)

5. marts
Hills (göteborg)
Sveriges kommuner & landsting (malmö)
Flowers must die (linköping)

3. marts
mayhem præsenterer
Hjerter Dame
Emil Rothenberg og Kristoffer Raasted

27. feb.
KNTN præsenterer

Our Love Will Destroy the World (NZ)
Evil Moisture (FR)
Love Potion
Innercity (BE)
Penthotal (FR)

24. feb.
mayhem præsenterer
CLINCH
JOHNS LUNDS & T.R. KIRSTEIN

18. feb.
KNTN præsenterer
MoHa (n)
Horacio Pollard (uk)
No God

17. feb.
mayhem præsenterer
AVANTIS
Havens Fugle (trio)
T. T. Mortensen, C. Haxholm & K. Poulsen

2010--------------------------------------------

28. dec.
KNTN NOISEFEST 2010
LONELY BOY CHOIR
ALLEYPISSER
PÄR THÔRN
CONCUSSIONISTS
BJØRN PUGGAARD
TIMELESS REALITY
SHOSHANNA
DOCUMENT ONE
JAKOB RIIS
KLAUS H. HANSEN

8. dec.
KNTN & NØRREBRO BIBLIOTEK præsenterer
The Pyramids

7. dec.
2200Kultur præsenterer

KARTOFFEL FUGA DOMINO

30. nov.
KNTN og Club Kontakte præsenterer
BORBETOMAGUS
THOMAS ANKERSMIT
JOHNS LUNDS & TR KIRSTEIN

20. nov.
dameUlove præsenterer
stellar OM source
ymers pizza

16. nov.
KNTN præsenterer
THE RITA (can)
BLACK AIR (can/us)
WHITE (swe)
ASHLEY C.
PUCE MARY
AYIN

13. nov.
KNTN præsenterer
SHIT & SHINE
KALLE DEL HEY

12. nov.
Kirkegaard, Kirstein og Iversen præsenterer
MODLYS
&
EFTERBILLEDER

10. nov.
insula music præsenterer
new jooklo age (it)
g.e.k.
mortensen & poulsen
jonas fredriksen
ved (se)

2. nov.
KNTN præsenterer
Yoke & Yohs & Uchihashi
Junji Hirose & Yasuhiro Yoshigaki

25. okt.
modspil/kntn præsenterer
demons (us)
sick llama (us)
tuft hunter
rare blood
dregs

12. sep.
Images præsenterer
DET NØRREJYSKE STORORKESTER FOR OPLØST MØNSTERMUSIK
TASHWEESH
OBSTACLES
DJ HVAD

10. sep.
Images præsenterer

TORTURING NURSE
MAHMOUD REFAT
CONCUSSIONISTS

18. marts
KNTN præsenterer
CHRIS CORSANO/ JOE MCPHEE
CLAUS HAXHOLM/JOHNS LUNDS
METTE MARERIDT

2. marts
KNTN præsenterer
ALTAR OF FLIES
HENRIK RYLANDER
OPTIC NEST
DUNGEON ACID
NORDWALL/KIRSTEIN DUO